03.1.2020 15:41:32

Boľšoj teatr oslavuje Luskáčikom 93. narodeniny Jurija Grigoroviča

Choreograf v strede
Choreograf v strede
(foto: tushinetc.livejournal.com)


Slávny choreograf, národný umelec ZSSR Jurij Grigorovič oslavuje narodeniny. Včera, 2. januára sa dožil 93. roku života, informuje TASS. Ako už býva zvykom, na počesť oslávenca Boľšoj teatr uvedie balet Luskáčik.


Samotný choreograf uviedol, že tento balet predvádzajú v hlavnom ruskom divadle viac ako polstoročie a za tento čas bolo uvedených vyše 500 predstavení. Aj napriek úctyhodnému veku, Jurij Grigorovič naďalej tvorí. Len nedávno dokončil prácu nad baletom Arifa Melikova Legenda o láske. Grigorovič predstavil svoju vlastnú prezentáciu tohto baletu v azerbajdžanskom hlavnom meste Baku.

Jurij Nikolajevič Grigorovič sa narodil v roku 1927 vo vtedajšom Leningrade. Absolvoval choreografickú školu (Akadémiu ruského baletu Vaganovovej) a začal tancovať v Mariinského divadle (vtedy Kirovom). Tu pracoval takmer dve desaťročia. Práve v Mariinského divadle predstavil prvé choreografie, ktoré mu priniesli svetovú slávu: Kamenný kvietok od Prokofieva a už spomínanú Legendu o láske od Melikova. Viac ako tridsať rokov života zasvätil Grigorovič Boľšoj teatru, kde vytvoril osem pôvodných baletných choreografií. Medzi nim sú: Spartak, Ivan Hrozný, Rómeo a Júlia a iné. Je tiež autorom choreografických vydaní klasických baletov, ktoré sú už pol storočia základom repertoáru Boľšoj teatra.

Oslávencovi zablahoželal aj prezident Ruskej federácie Vladimír Putin. Podľa jeho slov, práce baletného choreografa sú vždy významnou udalosťou kultúrneho života nielen Ruska, ale aj celého sveta. Hlava štátu je presvedčená, že Grigorovič patrí do legendárnej skupiny majstrov, ktorí svojim talentom a inšpiratívnou, tvorivou prácou vytvárali slávu ruského baletu.  

spracované redakciou podľa www.russkiymir.ru