04.8.2012 10:55:06

Bol to „demokratický“ Západ, kto vytvoril "Tretiu ríšu"

- Práve „demokratické“ krajiny Západu si v tridsiatych rokoch XX. storočia vypestovali nacistické Nemecko“, - vyhlásil 23. augusta pre agentúru Regnum predstaviteľ Socialistického národného frontu Litvy Algirdas Paleckis.
Dňa 23. augusta 2012 uverejnili ministri zahraničných vecí Lotyšska Edgar Rinkevičs, Estónska Urmas Paet, Litvy Audonius Ažubalis a Nemecka Guido Westerwelle spoločný článok, v ktorom konštatovali: „23. augusta 1939 – čierny deň v histórii Európy“. V tento deň minister zahraničných veci Tretej ríše Joachim von Ribbentrop a národný komisár zahraničných vecí ZSSR V. M. Molotov podpísali cynický sovietsko-nemecký pakt o nenapadnutí“.
Podľa Paleckisa, udalosti medzivojnového obdobia v súčasnej publicistike a v oficiálnej historiografii radu postsovietskych krajín podľahli terajšej neobjektívnej tendencii. „V Európskej únii sa presadzuje myšlienka akoby 2. svetovú vojnu rozpútal pakt Molotov – Ribbentrop a teda, že za všetky biedy pobaltských krajín je vinný Sovietsky zväz. No fakty – to je neoblomná vecička“, - povedal litovský politik, pripomenúc významné udalosti európskej histórie prvej polovice XX. storočia.
„Kto prvý podpísal Mníchovský diktát a tým podporil agresorov apetít tlačiac ho na východ? Práve pakt Molotov – Ribbentrop dal Sovietskemu zväzu šancu na vydýchnutie si a do roku 1941 čas na akú - takú prípravu na vojnu. A tú vyhral“, -poznamenal Paleckis.
„Ak by zvíťazilo nacistické Nemecko – litovský a ďalšie pobaltské národy by sa vyparili ako kvapky vody na rozpálenom kameni. „Áno, zrejme, existovali „tajné protokoly“. Lenže bola to prax tých rokov. Rozdelenie sfér vplyvu sa konalo aj v Jalte, aj v Teheráne, aj v Postupime. Lenže o tom sa mlčí. No nesmie sa mlčať“, - pokračoval litovský politik. „Viľnius Litva získala tiež ako dôsledok existencie paktu Molotova – Ribbentropa“, dodal.
Podľa Paleckisa o „okupácii v roku 1940“ hovoria dnes v Pobaltsku mnohí. No málokto vie, že „haagská konvencia ustanovila, že pri okupácii sa strieľa a bombarduje, čiže bojuje sa. V roku 1940 sa v Pobaltsku vojnový konflikt nekonal“.
x x x
--- Na základe návrhu poslankyne Európskeho parlamentu za Lotyšsko Inese Vaidere a jej štyroch kolegov z iných krajín bolo dosiahnuté prijatie deklarácie: „Vyhlásenie Európskeho parlamentu o vyhlásení 23. augusta za Európsky deň spomienky na obete stalinizmu a nacizmu.“
--- Pripomeňme, že vo februári 2012 informačná agentúra Regnum oficiálne odovzdala administrácii prezidenta Ruska – pre D. A. Medvedeva, a vláde Ruska – pre predsedu vlády Ruska V. V. Putina „Vyhlásenie o ustanovení pamätného dátumu – Dňa spomienky na obete nacizmu a kolaborácie.
Túto iniciatívu podporili predstavitelia inteligencie Ruska, Bieloruska, Ukrajiny a ďalších postsovietských krajín.
Podľa Regnum.ru, 23. august 2012