20.9.2022 19:08:53

“Bod 19”; potom – chaos

Prezident RF
Prezident RF
(foto: Twitter)


Ak budú ukrajinské útoky na ruskú armádu pokračovať, reakcia bude vážna, povedal Vladimir Putin. (hlavnespravy.sk)

 Toto vyhlásenie ruského prezidenta znepokojilo mnohých vrátane americkej administratívy, preto prezident Biden varoval vedenie v Moskve, že použitie taktických atómových zbraní bude mať vážne následky.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odkázal tým, ktorí sa obávajú použitia najnebezpečnejších zbraní, aby si prečítali ruskú atómovú doktrínu, pretože v nej je všetko napísané, píšu Novosti.

V júni 2020 Putin podpísal výnos O základoch štátnej politiky Ruskej federácie v oblasti atómového odstrašovania. V bode 19 sa uvádzajú podmienky, za ktorých môže Rusko použiť jadrové zbrane. Predovšetkým by rakety s atómovými hlavicami z územia Ruska a z ponoriek štartovali, ak by dostali spoľahlivú informáciu, že balistické rakety nepriateľa smerujú na územie Ruskej federácie a jej spojencov.

Po druhé, ak by protivník použil atómové zbrane alebo iné zbrane hromadného ničenia na území Ruska. Tretím dôvodom, prečo by Rusko mohlo použiť atómové zbrane, je, ak by sa protivník zameral na dôležité štátne a vojenské objekty, a štvrtým dôvodom je, ak by bola spochybnená existencia ruského štátu.

Spomínaný ruský dokument o tom, kedy by sa Kremeľ rozhodol použiť atómové zbrane, nie je tajomstvom a ministerstvo zahraničných vecí Ruska k nemu už niekoľkokrát poskytlo vysvetlenie.

Zatiaľ neexistuje dôvod, aby Putin použil taktické alebo iné atómové zbrane. Skôr ako však začne na Ukrajinu posielať rakety s doletom až 300 kilometrov, musia si Washington a Kyjev uvedomiť, že Rusko má arzenál nebezpečných rakiet so strašnou ničivou silou, ktoré doteraz neboli použité vo vojnových podmienkach.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko povedal to, čo všetci vedia, že Washington tlačí európske krajiny k ozbrojenému konfliktu s Ruskom na území Ukrajiny. Preto sa ľudstvo blíži k prahu atómovej vojny. V Moskve mnohokrát varovali Západ, že posielaním zbraní na Ukrajinu sa z USA a NATO stávajú protivníci Ruska na ukrajinskom fronte.

Veľkým problémom je, že Američania a Briti podnecovali vedenie v Kyjeve, aby porazilo Rusko na bojisku. Na poslednej tlačovej konferencii v Samarkande po samite ŠOS Putin povedal: Nech sa pokúsia vyhrať. Cieľ ruskej špeciálnej operácie sa nezmení”.

Pentagón očakáva, že boje na Ukrajine sa do konca jesene zintenzívnia, ale podľa toho, čo píšu tamojšie noviny, si nie sú isté výsledkom.hlavnespravy.sk