04.8.2012 10:55:06

Blokovanie Ruska vraj nie je samoúčelné

Rusko môže vstúpiť do Svetovej obchodnej organizácie aj bez súhlasu Gruzínska, vyhlásil dnes minister zahraničných vecí RF Sergej Lavrov. „Nechcem sa zaoberať podrobnosťami o spôsoboch vstupu i bez súhlasu Gruzínska. Chcem povedať len jedno: založené sú na princípoch, na ktorých WTO funguje.“
Ruské hospodárstvo je jediné z popredných svetových ekonomík, ktoré ešte nie je členom WTO. Na pričlenenie sa k danej organizácii treba súhlas všetkých 153 členov. Rusko sa o to usiluje bezprecedentne dlho, od roku 1993.
Gruzínsko vystúpilo v roku 2008 z rokovacieho procesu s Ruskom, protestujúc tým voči stiahnutiu hospodárskych sankcií voči Abcházsku a Južnému Osetsku.
Rozhovory Ruska s Gruzínskom okolo vstupu do WTO boli obnovené v marci tohto roka.
x x x
Blokovanie Ruska pri jeho vstupe do WTO nie je pre Gruzínsko samoúčelom, povedala dnes Nino Kalandadze, zástupkyňa gruzínskeho ministra zahraničných vecí.
Dôkazom je, že sme vstúpili do rokovania... Zároveň to, ale neznamená, že Gruzínsko bude so vstupom Ruska jednoznačne súhlasiť, povedala a zdôraznila, že gruzínske požiadavky zostávajú nezmenené. „Ide o požiadavky, ktoré vychádzajú z existujúcich pravidiel WTO a práve na to chce Gruzínsko využiť svoju páku“, vyhlásila Kalandadze.
Podľa RIA Novosti, 26. apríl 2011