04.1.2019 14:08:37

Blogeri o škandálnom filme „Sviatok,“...

...“čiernej komédii,“ ktorá pojednáva o Leningrade v čase jeho nemeckej blokády. Autor telegrafického kanálu pod názvom „Predpísané doktorom“, nazval film cumľom.

„Predtucha ma nezradila – film je cumľom s množstvom sériových praktík a banalít. Iný variant na pritiahnutie záujmu, okrem špekulácií na tému „blokádneho Leningradu“, jeho tvorcovia nemali. Celkovo sa tu dá nájsť niečo spoločné s „Matildou“ (taktiež rozpačitý film) – veľa kriku a v skutočnosti obyčajná hlúposť,“ uviedol.

Novinár Oleg Kašin vo svojom telegrafickom programe porovnal „Sviatok“ s videoklipom Ally Pugačevovej „Ivan Ivanič“, poukazujúc na posledný popevok piesne. Pozornosť obrátil aj na to, že režisér filmu Alexej Krasovskij odstránil odvolávku na film kvôli tragickej udalosti v Magnitogorsku. Film sa stále nachádza na youtube.com.

Publicista a prekladateľ Dmitrij Pučkov v rozbore diela s historikom Jegorom Jakovlevom vyhlásil, že „Sviatok“ je absolútnou „táraninou“. „Čo to tu predvádzate? Načo je to? Pre koho?“, uvažuje vo videu. Poznamenal, že vo filme nie sú ani žarty vydarené. Nie je tam ani jeden žart, na ktorom by sa žiadalo zasmiať,“ dodal.

x x x

Pripomeňme si, že ruské ministerstvo kultúry na tento výtvor finančne neprispelo. Dej pojednáva o živote rodiny Voskresenských v zablokovanom Leningrade. Situácia sa vyhrocuje keď si syn Voskresenských privedie domov hladné dievča a staršia dcéra neznámeho muža, za ktorého sa chce vydať.

Režisér nazval svoj projekt „čiastočne čiernou, no čiastočne viac svetlou a novoročnou komédiou“.  

Film: https://www.youtube.com/watch?v=npERkyInJss

 

 

Podľa vz.ru, 4. 1. 2019