25.5.2018 07:03:33

Blaha zhrnul ako sa vo svetových konfliktoch správajú USA a ako Rusko

Poslanec parlamentu a predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) vo svojom príspevku na sociálnej sieti zhrnul zahraničnú politiku dvoch najväčších svetových mocností v priebehu posledných mesiacov a dospel k jednoznačnému záveru. Ruská federácia, na rozdiel od USA, hľadá vo svetových konfliktoch možnosti zmierňovania napätia.

Blaha ako príklady svojho tvrdenia uvádza päť najpálčivejších tém súčasnej medzinárodnej politiky a hodnotí v nich pozície USA a Ruska:

 

Kórejský polostrov

“Rusko chce spoločne s Čínou a EÚ zmierňovanie konfliktu na kórejskom polostrove a odmieta vojenské riešenia. USA sa najskôr Severnej Kórei vyhráža “ohňom a besnením”, aké svet nezažil a detinsky sa vystatovali “väčším jadrovým gombíkom”, potom sú odrazu s Kimom veľkí kamaráti a pripravujú summit a potom odrazu zasa zmena – aktuálne USA zase vybľakujú, aké majú strašlivé jadrové zbrane a ako rušia summit,” sumarizoval poslanec Národnej rady najnovšiu situáciu v Kórey.

 

“Ktovie, čo príde zajtra, možno zasa prejavy lásky. USA celému svetu vysielajú signál, že sa im nedá veriť, že ich sľuby neplatia a že jediné, čo vedia ponúknuť, sú vyhrážanie, klamstvá a ťahanie za nos. Čiže: “zlé” Rusko je zodpovedný partner, ktorý odmieta vojenské riešenia, “skvelé” USA sa správa nevypočítateľne, vyhráža jadrovými zbraňami a eskaluje konflikty. Tak kto je tu ten darebák?”

 

 

Irán

 

Rusko spoločne s EÚ a Čínou potvrdilo platnosť iránskej jadrovej dohody a chce mierové a priateľské vzťahy s Iránom. USA naopak vyslalo do sveta signál, že ich slovo neplatí, dohody porušuje, jednostranne ich vypovedá a voči Iránu sa správa agresívne a militantne. USA dokonca hrozia sankciami európskym firmám za obchodovanie s Iránom. “Čiže: “zlé” Rusko chce mier s Iránom a voči partnerom sa správa seriózne; “skvelé” USA chcú eskaláciu konfliktu s Iránom a vyhrážajú sa aj európskym firmám. Sorry, ale človek nemusí byť profesor medzinárodnej politiky, aby videl, kto je tu ten darebák.”

 

 

Izrael a Palestína

 

Blaha pokračuje, že Rusko spoločne s EÚ a Čínou odmieta premiestnenie americkej ambasády do Jeruzalema a odsudzuje masaker 59 neozbrojených Palestínčanov, ktorých surovo postrieľala izraelská armáda. “USA naopak prilievajú olej do ohňa, kryjú izraelské zločiny proti ľudskosti, porušujú medzinárodné dohody a arogantne ponižujú Palestínčanov. Čiže: “zlé” Rusko sa snaží o hľadanie zmieru medzi Palestínou a Izraelom, “skvelé” USA jednostranne kryjú Izrael a zabávajú sa nad vraždením nevinných Palestínčanov. Tak kto je tu ten darebák?” Opätovne sa pýta poslanec Blaha.

 

 

Sýria

 

“Rusko spoločne s Iránom čistí Sýriu od Islamského štátu a chcú do krajiny vrátiť stabilitu. Pomáhajú legitímnej sýrskej vláde pri plnom rešpekte k medzinárodnému právu, pretože Sýria ich požiadala o pomoc proti teroristom. Naopak, USA pravidelne porušujú medzinárodné právo, viackrát zaútočili na suverénnu Sýriu a spojenec USA, Saudská Arábia, údajne financuje islamských teroristov. Čiže: “zlé” Rusko dodržuje medzinárodné právo a pomáha bojovať proti teroristom, “skvelé” USA porušujú právo a prispievajú k bordelu v Sýrii.”

 

 

Latinská Amerika

 

Blaha tvrdí, že príkladov vo svete je mnoho, ako piaty uvádza situáciu v Južnej Amerike. “Rusko sa spoločne s Čínou snažia o korektný vzťah a priateľské väzby so všetkými štátmi strednej a južnej Ameriky, vrátane ľavicových režimov na Kube, vo Venezuele, Nikarague či Bolívii. Naopak, Američania desiatky rokov uplatňujú voči Kube brutálnu ekonomickú blokádu, podporujú kubánskych mafiánov na Floride a vyhrážajú sa suverénnej Kube zničením režimu.

 

V Nikarague aktuálne participujú na farebnej revolúcii, hoci nikaragujská ľavicová vláda za posledné roky bezprecedentne pozdvihla sociálnu úroveň, vzdelanie, zdravotníctvo aj ekonomiku. USA financujú rozvrat vo Venezuele a vyvíjajú nátlak aj na Bolíviu. Ponižujú Mexiko a vyhrážajú sa Mexičanom. Ale tam, kde sú proamerické vlády, tam nevadí ani korupcia, ani chudoba, ani kriminalita – v Brazílii, v Peru, v Kolumbii, v Hondurase atď. môže dochádzať k bezpráviu, korupcii a vraždám, to USA nevadí. Odporný dvojaký meter, nehorázne zasahovanie do suverenity. Čiže: “zlé” Rusko rešpektuje suverenitu a rozvíja priateľské vzťahy s Latinskou Amerikou, “skvelé” USA po desaťročia zotročujú Latinskú Ameriku, financujú eskadry smrti a surovo útočia na ľavicové vlády. Nech sa na to pozriem zľava či sprava, hovorí sa tomu jednoducho – darebáctvo.

 

 

Blaha nakoniec uzavrel svoju analýzu závermi: “Nie je to Rusko, ktoré začalo s ekonomickou vojnou proti Európskej únii. Ale je to USA, ktoré hrozia Európe clami a obchodnou vojnou. Nie je to Rusko, ktoré by sa vyhrážalo Číne obchodnou vojnou. Sú to USA, ktoré vysielajú voči Číne nepriateľské signály a vyhrážajú sa zvýšením ciel. Nie je to Rusko, ktoré by pomáhalo Saudskej Arábii plieniť Jemen. Sú to USA, ktorá vyzbrojujú Saudskú Arábiu a kryjú ju v jej zločinoch proti ľudskosti.”

 

V závere príspevku sa tiež venoval spôsobu, akým o všetkých medzinárodných záležitostiach informujú niektoré médiá. “Pravicové médiá vás od rána do večera klamú. Žiadne “zlé” Rusko, žiadna “skvelá” Amerika. Vie to každý, kto sleduje medzinárodnú politiku. Nech sa pozriete na akýkoľvek konflikt dnes vo svete – tak Rusi hasia, kým Američania prikurujú. Aktuálny pubertálny Trumpov list do Severnej Kórei je len jedným z absurdných príkladov toho, ako USA rozvracajú celý svet. Prepáčte, ale ja im pri tom tlieskať nebudem. Keď sa raz niekto správa ako darebácky štát, tak nebudem tvrdiť opak,” tvrdí Blaha a dodáva, že to nie je o fandení Rusku, ani o predsudkoch voči USA. “To je o úcte k pravde,” dodal.

 

HSP, 25. 5. 2018