11.7.2018 07:33:34

Blaha pre sýrsku agentúru: Západ dobre vedel, že nikdy žiaden dôkaz nezíska, pretože k žiadnemu použitiu chemických zbraní zo strany sýrskej armády nedošlo

Predseda Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) odpovedal na otázky sýrskej štátnej tlačovej agentúre, pričom podľa jeho názoru boli spojenecké letecké nálety v Sýrii porušením medzinárodného práva a ich zámienka, údajný chemický útok vládnych vojsk ostáva podľa Blahu stále bez dôkazov spojencov.

“Útok USA a ich spojencov na Sýriu bol flagrantným porušením medzinárodného práva a tento akt agresie proti suverénnej krajine som ostro odsúdil. Každý racionálny človek musí uznať, že ak chceme niekoho za niečo trestať, musíme mať dôkaz, že to spáchal. Američania však na dôkaz nečakali a bombardovali Sýriu aj bez neho,” odpovedal poslanec parlamentu Sýrskej tlačovej agentúre. 

Blaha uviedol, že Západ dobre vedel že by nikdy žiaden dôkaz nezískal, pretože k žiadnemu použitiu chemických zbraní zo strany sýrskej armády nedošlo. “Organizácia pre zákaz chemických zbraní potvrdzuje, že Sýria mala od počiatku pravdu. Skončilo to podobne, ako s údajnými zbraňami hromadného ničenia v Iraku, kvôli ktorým Američania podnikli inváziu do Iraku v 2003. Samé klamstvá a zámienky pre vojnu.”

Pokračoval, že pre Američanov, Britov a Francúzov je to mimoriadne trápne zistenie a budú sa ho snažiť všemožne spochybňovať. “Ľudia po celom svete však vidia, že sú to oni, kto porušuje medzinárodné právo a vedie nespravodlivé vojny.”

“Sýria spoločne s Ruskom dokázala zbaviť svet hrozby Islamského štátu, čo treba rozhodne oceniť. Znepokojujú ma vojenské akcie Izraela, ktorý dodnes okupuje sýrske Golanské výšiny a pravidelne útočí na suverénnu Sýriu. Každý, kto nad tým zatvára oči, spochybňuje význam medzinárodného práva. Západné médiá používajú dvojaký meter, a preto im už verí čoraz menej ľudí.”

Nakoniec uviedol, že drží palce Sýrii, aby porazila teroristov, odolala tlaku západných mocností a Izraela, ubránila svoju vlasť a priniesla do regiónu vytúžený mier.

HSP, 11. 7. 2018