20.3.2018 18:14:14

Blaha po rozhodnutí Kisku nevymenovať vládu Pellegriniho: Zachráňme republiku pred pučistami z Prezidentského paláca!

Poslanec SMERu Ľuboš Blaha sa tvrdo pustil do prezidenta Kisku po tom, čo odmietol vymenovať novú vládu Petra Pellegriniho. Podľa Blahu na to prezident nemá právo a svojim rozhodnutím úmyselne porušil Ústavu Slovenskej republiky. Taktiež popiera vôľu väčšiny a parlamentnú demokraciu, keď si uzurpuje moc, ktorú nemá. Blaha tvrdí, že v politológii sa to nazýva štátny prevrat a vlastizrada.

“Slovensko je parlamentnou demokraciou. Ešte raz a po hláskach: p-a-r-l-a-m-e-n-t-n-o-u. Vo voľbách získali väčšinu koaličné strany, ktoré dnes garantujú väčšinu v parlamente na zostavenie novej vlády. Ústava je v tomto prípade jednoznačná: prezident musí rešpektovať vôľu väčšiny poslancov. Ak niekto spochybňuje jasne vyjadrenú vôľu väčšiny v parlamente, koná proti základným princípom parlamentnej demokracie, úmyselne porušuje ústavu a koná proti mandátu väčšiny obyvateľstva. Pošliapava ústavu, demokraciu a uzurpuje si moc, ktorú nemá. V politológii sa tomu hovorí “štátny prevrat”. A ústava v tejto súvislosti spomína “vlastizradu”,” napísal Blaha na úvod.

Poslanec SMERu tvrdí, že tu teraz nejde o to, komu kto fandí, ale ide o záchranu parlamentnej demkoracie na Slovensku:

“Nie sme prezidentskou republikou ani diktatúrou. Na Slovensku vládne ten, kto má v parlamente väčšinu. Prezident svojím bezprecedentným krokom bez akejkoľvek opory v zákone zbavil moci parlament, čo je najčiernejší deň našich novodobých demokratických dejín. Keď toto isté urobil kráľ vo Veľkej Británii, bola z toho občianska vojna, ktorú vyhral parlament a demokracia. Našťastie. O čosi podobné sa pokúsil aj Pinochet v Čile a ďalší šialení diktátori po celom svete. Iba tam, kde nakoniec zvíťazil parlament, sa k moci vrátila demokracia. Sme dnes v podobnej situácii: na Slovensku ide o záchranu demokracie. Ide o zastavenie štátneho prevratu. Ide o záchranu republiky pred pučistami z Prezidentského paláca.”

“Dnes sa musí každý, kto verí v ústavu a demokraciu, postaviť nebezpečným politikom, ktorí tak uverili v seba, že už si myslia, že stoja nad zákonom, nad ústavou, nad parlamentom. A chcú si za každú cenu uzurpovať moc. Toto nemôže ostať bez následkov. Kiska prekročil Rubikon. Opäť mal možnosť upokojiť situáciu a opäť namiesto toho prilial olej do ohňa. Ženie Slovensko do katastrofy a ja mám vážne obavy, kto stojí za týmito jeho škandalóznymi rozhodnutiami. Je jedno, ako budú zľahčovať tento pokus o štátny prevrat liberálne médiá a mimovládky.”

Podľa Blahu musí Kiska po tom, čo urobil, skončiť na smetisku politických dejín: “Po tomto kroku prezident jednoducho nemôže ostať ďalej vo svojom úrade. Jednoducho skončil. Odíde na smetisko dejín ako neúspešný pučista. A ja verím, že to bude čím skôr. Ak sa má na Slovensku zachrániť demokracia, Kiska musí skončiť.”

Samuel Gdovin

HSP, 20. 3. 2018