02.2.2023 14:44:38

Blaha píše otvorený list veľvyslancovi Ruskej federácie

Sovietska pechota v ruinách Stalingradu (február 1943)
Sovietska pechota v ruinách Stalingradu (február 1943)
(foto: RIA Novosti, Zelma, CC-BY-SA 3.0/wikimedia)


Ľuboš Blaha (Smer-SD) zverejnil otvorený list, ktorý sa rozhodol adresovať veľvyslancovi Ruskej federácie. Vyjadruje ruskému národu úctu pri príležitosti 80. výročia víťazstva Červenej armády v bitke o Stalingrad a s ľútosťou konštatuje, že naši vládni predstavitelia namiesto vyjadrenia vďaky ruskému národu šíria primitívnu rusofóbiu. List vám prinášame v plnom znení. (hlavnespravy.sk)Vážený pán veľvyslanec,

dovoľte, aby som ruskému národu vyjadril úctu pri príležitosti 80. výročia víťazstva Červenej armády v bitke o Stalingrad, ktorá oficiálne skončila nemeckou porážkou 2. februára 1943.

Išlo o kľúčovú bitku v druhej svetovej vojne, ktorá v dejinách patrí medzi tie najkrvavejšie. Historické zdroje uvádzajú, že na strane Sovietskeho zväzu bolo iba v tejto jednej bitke až 1, 2 milióna obetí.

To len dosvedčuje, čo všetko si vytrpel ruský národ v boji proti fašizmu a ako veľmi mu Európa vďačí za svoju slobodu. Slováci na to nikdy nezabudnú.

S hlbokou ľútosťou konštatujem, že najvyšší vládni predstavitelia Slovenskej republiky ignorujú takéto významné historické výročia, ktoré mali zásadný vplyv aj na oslobodenie slovenského územia.

Zo strany slovenských vládnych predstaviteľov ide o prejavy historického bezvedomia a ťažkého morálneho úpadku.

Namiesto vyjadrenia vďaky ruskému národu šíria primitívnu rusofóbiu, ktorá žiaľ čoraz viac pripomína nacistickú ideológiu z 30. a 40. rokov 20. storočia.

Akoby sa dejiny opakovali, akoby sa v niektorých európskych vládnych kruhoch opätovne rodil fašizmus, prameniaci znovu z nenávisti voči Rusku a slovanským národom.

O to viac by som Vás rád ubezpečil, vážený pán veľvyslanec, že drvivá väčšina ľudí na Slovensku si váži obetu Červenej armády, osobitne ruského národa, ktorý nás oslobodil v druhej svetovej vojne.

Slovensko je mierumilovný národ a vždy budeme volať po mieri. Nikdy nezabudneme na to, čo si vytrpeli hrdinovia Červenej armády pri Stalingrade, ani na to, že vďaka ich odvahe a obetavosti bol porazený fašizmus v Európe aj na Slovensku. Slovenský národ ďakuje.

S úctou,

PhDr. Ľuboš Blaha, PhD.
poslanec NR SRhlavnespravy.sk