04.12.2013 08:34:51

Bieloruský expert: „Vedenie Ukrajiny túžilo, tak ako Lukašenko, vyciciavať dve matky“

 

„Ťažko uveriť, že ukrajinskí predstavitelia nevedeli čím hrozia dohody o asociácii s EÚ. No ak nepoznajúc obsah podpisovali prípravné dokumenty alebo, že sa vyľakali keď sa zrazu dostali na pol krok k zavŕšeniu tohto procesu – znamená to len, že títo ľudia nepatria na svoje miesta“, - vyhlásil predseda Bieloruského kongresu demokratických odborov Alexander Jarošuk.

 

Podľa neho má súčasné sociálno-politické napätie na Ukrajine „čisto politické príčiny a odráža následky prijatia rozhodnutí, ktoré neboli príliš logicky domyslené“. Dôvodom nepokojov v Kyjeve sa vraj stala protirečivá politika prezidenta a vlády Ukrajiny, vyjadrená v neistom smerovaní – s Európskou úniou alebo s Colnou úniou.     

Podľa Jarošuka prezident Viktor Janukovič a premiér Nikolaj Azarov dnes žnú ovocie svojho protirečivého konania. „Chceli byť „svojimi“ tam i tam – čiže politické i ekonomické dividendy dostávať aj od Ruska a aj od EÚ. Pričom dostávať ich akýmkoľvek spôsobom. Hrajú zaujímavú hru“.  

„Ukrajinské vedenie by chcelo sedieť na dvoch stoličkách, stať sa ´geopolitickým špagátom´ a vyciciavať dve matky“. Podobné želania sa vraj rodia aj v iných postsovietskych republikách, napríklad v Bielorusku, ktorého prezident A. Lukašenko otvorene zverejnil tézu „o láskavom teliatku cicajúceho dve matky“.

„V Kyjeve sa dnes pozeráme na priamy následok neférového správania politického vedenia Ukrajiny: tak dlho hovorilo o tvrdom želaní vstúpiť do asociácie s EÚ a niekoľko dní pred Viľniuským samitom sa zrazu obrátilo o 180 stupňov! V ďalšom sa preto dá od neho očakávať čokoľvek. No predpovedať toto správanie je rovnaké, ako veštiť zo sklenenej gule“, dodal.

Bieloruský odborár zároveň poukázal na zaujímavú skutočnosť.  O ktorej slovenskí „solidárni odborári“ radšej ponížene mlčia. Že jednou z prvých budov, ktoré obsadili protestujúci na „euromajdane“ bola budova ukrajinských odborov (Ukrajina má asi 15 odborových zväzov). „Žiada sa veriť, že ďalšie nepokoje budú pre ukrajinských pracujúcich prospešné“.

Podľa regnum.ru, 4. december 2013