20.9.2020 21:57:02

Bielorusko pohrozilo, že vystúpi z viacerých organizácií, ak EÚ uvalí sankcie na Minsk

Bieloruský minister zahraničných vecí
Bieloruský minister zahraničných vecí
(foto: BELTA)


Washington je skôr zaneprázdnený vlastnými problémami a starosťami pred blížiacimi prezidentskými voľbami a príliš sa nemieša do diania v Bielorusku. Naopak Európska únia vytvára drvivý nátlak na Minsk. Obranná reakcia sa dala očakávať. Bielorusko  pohrozilo, že vystúpi z viacerých organizácií, ak Európska únia uvalí sankcie na Minsk. Pripravuje aj odvetný sankčný zoznam európskych politikov a inštitúcií. (zemavek.sk)Informoval o tom bieloruský minister zahraničia Vladimír Makej. Podotkol, že jeho krajina je pripravená čeliť nezákonnému miešaniu sa Západu do vnútorných záležitostí suverénneho štátu a určite odpovie príslušným spôsobom na všetky útoky. Prízvukoval, že to bude odveta, Bielorusko ako prvé na nikoho nezaútočí.

„Môžeme prehodnotiť svoju účasť na mnohých iniciatívach, činnosť ktorých bude bez našej účasti zbavená zdravého rozumu a zmyslu. Krajné opatrenia budú, povedzme, prehodnotenie úrovne diplomatickej prítomnosti, možnosti zachovania diplomatických vzťahov s tým alebo iným štátom,“ cituje šéfa rezortu diplomacie tlačová služba ministerstva zahraničia.

Vysvetlil, že o niečo jemnejšími opatreniami budú sankcie voči konkrétnym európskym úradníkom a jednotlivým členským krajinám EÚ. Vladimír Makej podčiarkol, že reštrikčný zoznam je už pripravený a sankcie budú uvalené hneď po tom, ako Brusel schváli sankcie voči Bielorusku. Za účelom ochrany svojej suverenity ako zvonka, tak aj vnútri krajiny môže Minsk zbaviť akreditácie niektoré zahraničné média. Apeloval na zdravý rozum európskych politikov a úradníkov a podčiarkol, že sankcie nič neriešia a iba všetkých poškodia.

Ministri zahraničia členských krajín EÚ budú o sankčnom zozname voči Bielorusku diskutovať zajtra a určite uvalia na Minsk sankcie, číže sa sankčnej vojne nepodarí vyhnúť. Kto je pôvodcom hádok a vypuknutia sankčnej vojny, našim čitateľom určite netreba vysvetľovať. Viaceré členské štáty EÚ výsledky bieloruských volieb neuznávajú iba na základe správ bieloruskej opozície, čiže sa neriadia faktami, ale heslom „Jedna baba povedala…“ Ako aj v iných prípadoch (“otrávenie“ Skripaľovcov a Navaľného, „miešanie sa“  Ruska do priebehu prezidentských volieb v USA a pod.), nepotrebujú žiadne fakty a dôkazy, ale riadia sa výmyslami, otvorene klamú a bezdôvodne útočia na „nepriateľa.“

V rozhovore pre bieloruské média Vladimír Makej obvinil európskych politikov a média z otvorenej lži, vytvárania fejkových správ, ktoré nik nepreveruje, lebo nepotrebujú zisťovať pravdu, ale všetci tvrdia, že sa to stalo. „Bohužiaľ, tá kritika, ktorú stále počúvame, sa zakladá na klamstve takzvaných „nezávislých zdrojov.“ Aké sú to zdroje, kto je to, nik nevie vysvetliť,“ podčiarkol bieloruský minister zahraničia.

Poukázal na to, že najviac falošných správ a klamstva pramení zo susedných štátov – Poľska, Litvy, Lotyšska a Estónska, ktoré majú najväčší záujem na tom, aby sa v Bielorusku uskutočnil štátny prevrat a bola nastolená bábková vláda, ktorá bude „poslúchať“ šéfov zo zahraničia. Zdôraznil, že Minsk sa bude brániť a nepoľaví. Vyzval, aby členské štáty EÚ prestali bezdôvodne útočiť na Bielorusko a klamať a radšej by začali rokovať o spolupráci.

 


Zdroje:

1. Подход к прессе в рамках записи выступления Министра иностранных дел Беларуси В.Макея на общей дискуссии 75-й сессии ГА ООН (18 сентября 2020 г.). Министерство иностранных дел Республики Беларусь, 18.9.2020

2. Макей о давлении со стороны ЕС: Мы готовы к этому, Общенациональное телевидение, 18.9.2020

3. Макей: европейские партнеры даже не утруждают себя попытками разобраться в ситуации в Беларуси, BELTA, 18.9.2020
4. Макей пригрозил разрывом дипотношений в качестве крайней меры при введении Евросоюзом санкций, TUT.by, 18.9.2020

Eugen Rusnák (zemavek.sk)