24.9.2022 11:54:30

Bezpečnostná rada Ruska vyzvala „aktívnejšie študovať skúsenosti s urovnaním karibskej krízy“

Mapka z r. 1962, označujúca raketové a iné vojenské zariadenia na Kube
Mapka z r. 1962, označujúca raketové a iné vojenské zariadenia na Kube
(foto: wikimedia)


Námestník tajomníka ruskej bezpečnostnej rady Alexander Venediktov vo svojom prejave na konferencii k 60. výročiu kubánskej raketovej krízy povedal, že udalosti z roku 1962 sú príkladom toho, ako sa obe superveľmoci môžu spojiť pre spoločnú konštruktívnu prácu „v prospech celého ľudstva“, ak odložia ideologické rozpory, uvádza RIA News. (hlavnespravy.sk)Karibská kríza bola politická, diplomatická a vojenská konfrontácia medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi v októbri 1962. USA totiž rozmiestnili rakety Jupiter v Turecku (t.j. blízko ZSSR) a ZSSR rozmiestnil rakety na Kube, t.j. blízko pobrežia USA. Kríza mohla viesť ku globálnej jadrovej vojne. Situáciu vyriešila dohoda medzi USA a ZSSR o vzájomnom stiahnutí raketových zbraní z Kuby a Turecka.

Predpokladá sa, že v roku 1962 bol svet najbližšie k začatiu tretej svetovej vojny s použitím jadrových zbraní. Ale po dohodách medzi Moskvou a Washingtonom nebezpečenstvo ustúpilo a Sovietsky zväz a Amerika začali v budúcnosti hľadať spôsoby vzájomného mierového spolužitia (presnejšie relatívne mierového, berúc do úvahy studenú vojnu).

Aktuálne sa aktívne diskutuje aj o hrozbe použitia jadrových zbraní Ruskom vo vojne s Ukrajinou.

Je pravdepodobné, že Moskva svojimi vyjadreniami o karibskej kríze Washingtonu naznačuje, že aj tentoraz sa dá všetko vyriešiť pri priamych rokovaniach lídrov Ruska a USA.hlavnespravy.sk