04.8.2012 10:55:06

Bagapš nesúhlasí s Lavrovom

Gruzínskym obyvateľom budú domy v Abcházsku vrátené až po tom, ako Gruzínsko zaplatí Abcházsku kompenzáciu vo výške 13 mld. USD za škody spôsobené počas gruzínsko-abcházskej vojny v rokoch 1992 – 1993, vyhlásil pre noviny Moskovské novosti abcházsky prezident Sergej Bagapš.
Hovoriac o situácii okolo bytov odňatých „abcházskym“ Rusom povedal, že už funguje komisia, na čele ktorej stojí on sám a ruskú stranu v nej zastupuje veľvyslanec RF. Členmi sú aj zástupcovia oboch generálnych prokuratúr.
Komisia má momentálne na stole 46 žiadostí. Šesť už uznala za opodstatnené, vďaka čomu títo ľudia získajú buď navrátenie obydlia alebo kompenzáciu. - Otvorene hovoriac, - myslí si abcházsky prezident, - títo ľudia sa do Abcházska asi už nevrátia, 90 percent z nich navrátené obydlie aj tak predá.
Začiatkom januára minister Lavrov vzhlásil, že Rusko bude zabezpečovať práva svojich občanov, ktorí majú nehnuteľnosť v Abcházsku. – Chcem veľmi zreteľne zdôrazniť, že my ruských spoluobčanov nedelíme podľa etnického pôvodu, pre nás sú všetci naši občania pod našou ochranou, - povedal.
Regnum.ru, 1. február 2011 (krátené)