04.3.2018 09:39:32

Austrálsky portál News.com.au: “Nový ruský laser dokáže zostreľovať satelity”

„Moskva tvrdí, že ruskí inžinieri pokročili v práci na ďalšej veľkej protisatelitnej zbrani, ktorá bude mať strategický význam,“ uvádza austrálska novinárka Debra Killalea vo svojom článku „Nový ruský laser môže údajne zostreliť satelity“ na austrálskom portálu News.com.au.

„Toto môže znieť ako niečo z hi-tech budúceho vojnového filmu, ale to, že lasery namontované na lietadle sú schopné zostreliť nepriateľské satelity, to je skutočnosť. Ruská armáda údajne postúpila o krok bližšie k tejto skutočnosti, keď jej inžinieri vytvorili takýto laser. Zdroj informoval ruskú mediálnu agentúru Interfax, že výrobca zbraní Almaz-Antej dokončil prácu na protidružicovom komplexe, ktorý obsahuje laserové a pozemné riadené zariadenia,“ uvádza austrálska novinárka.

„Vývoj tohto komplexu sa už uskutočnil, daná práca umožní urobiť krok vo vytváraní nových druhov zbraní,“ uviedol zdroj. Podľa spoločnosti Interfax, dokončujú sa práce na vývoji nových obranných zbraní, ktoré budú schopné zasiahnuť nepriateľské satelity. Rusko mieni umiestňovať tieto laserové zbrane aj na lietadlá A-60. Západní experti zatiaľ tieto skutočnosti nepotvrdili, aj keď súhlasia s tým, že podobný program existuje,“ dodáva autorka.

„John Blaxland, profesor Medzinárodnej bezpečnostnej a spravodajskej štúdie a riaditeľ Inštitútu pre juhovýchodnú Áziu uviedol, že je to strategický krok Moskvy. „Tento vývoj hovorí o zameraní Ruska na najnovšie vojenské technológie ako prostriedky na zníženie prevahy amerických vojenských síl v zmysle konvenčných (nie jadrových) zbrojných systémov, využitie ktorých umožňuje svetovo najsofistikovanejšia globálna satelitná sieť,“ povedal John Blaxland,“ cituje ho autorka.

„Dr. Malcolm Davis, analytik v oblasti obrannej stratégie a spôsobilosti v austrálskom inštitúte pre strategickú politiku, uviedol, že je určite technicky možné, že Rusi rozvíjajú takýto systém. „USA mali laser YAL-1 na modifikovanom Boeingu 747 pred niekoľkými rokmi, ktorý bol určený na zostreľovanie balistických rakiet. Program však bol zrušený z finančných dôvodov,“ cituje Malcolma Davisa.

„Je reálne, že Rusi vypracovali podobný program a dokážu zostreliť tak balistické rakety, ako aj družice. A potom Spojeným štátom bude ťažko vytvoriť spoľahlivú ochranu pre družice,” povedal Davis. Podčiarkol, že je to veľmi komplikovaný program a že to si vyžaduje kombináciu pozemných a vzdušných systémov, aby sa efektívne zameriavali na družicu, aby ju sledovali a potom odovzdali informácie lietadlu - „strelcovi“, ktoré by sa potom zameriavalo a využívalo laser, ako náhle sa družica dostala na dosah,“ dodáva.

„Doktor Davis tiež poukázal na to, že vývoj zbraní proti družiciam (ASAT) je kľúčovým faktorom pre Čínu aj Rusko, pretože uznávajú našu závislosť na družiciach pri vykonávaní vojenských operácií. „Spojené štáty sa pokúšajú reagovať na túto výzvu, ale je ťažké brániť družice na obežnej dráhe,“ cituje Malcolma Davisa.

„Začiatkom tohto mesiaca Rusko predstavilo nový protiraketový systém, ktorý je určený na ochranu kľúčových zariadení v Moskve. Ministerstvo obrany Ruskej federácie zverejnilo video o úspešnom teste novej rakety určenej na zničenie rakiet zameraných na kľúčové moskovské objekty. Armáda uviedla, že vylepšené rakety protivzdušnej obrany dokázali zachytiť jednorazové a viacnásobné ciele vrátane medzikontinentálnych balistických rakiet novej generácie, uzatvára svoj komentár austrálska novinárka Debra Killalea vo svojom článku na austrálskom portálu News.com.au.

Eugen Rusnák

HSP, 4. 3. 2018