04.8.2012 10:55:06

Anton P. Čechov – to je spôsob ruského nazerania na svet

Počas nedávnej Medzinárodnej divadelnej konferencie „Slovo o Čechovovi“ v Moskve sa takto vyjadril minister kultúry RF Alexander Avdejev. Dodal, že - ak hovoríme o ľudských právach, v každom národe sa traktujú inak. Avšak naše vnímanie ľudských práv je „čechovovské“.
- V 20. storočí mal Čechov obrovský vplyv na formovanie ruského spôsobu myslenia, ruského charakteru i ruského svetonázoru. Čechov by aj dnes, po sto rokoch, súčasnosť vnímal lepšie, poznal by ju bohatšie ako my sami. Divadlá sa bez neho preto nezaobídu lebo jeho dielo, poviedky a myšlienky sú stále aktuálne, zvýraznil minister.
Životopis Antona Pavloviča, to sú jeho knihy, unikátne hĺbkou a šírkou umeleckého vzletu. Podľa ministrových slov Čechov je spisovateľ, ktorý nielen vie podporiť, ale dokáže aj pochopiť, že ľudský život je dôležitý a cenný sám osebe. Aj bez mimoriadnych hrdinstiev, objavov a činov.
Rok 2010 je pre ruskú kultúru osobitý práve tým, že plynie pod znakom tohto génia ruskej kultúry. Umelecká tvorba A. P. Čechova vplývala na literatúru a divadlo nielen v Rusku, ale na celom svete. Jeho dielo má medzinárodnú popularitu a úspech, o čom hovoria nielen preklady do desiatok jazykov, množstvo naštudovaní hier (od 20. storočia sa napr. len v Rusku Čajka naštudovala 80 krát, Višňový sad okolo 50 krát ...), ale aj to, že hrať v nich si považujú za česť najvýznamnejší divadelníci.
Poznámka:
Čajka mala premiéru 17. októbra 1896 v Alexandrinskom divadle. Avšak absolútne neslávnu. Publikum začalo pískať, hlasno sa smiať a kričať už hneď na začiatku druhého dejstva. Čechov to s nervami nevydržal a z divadla ušiel ešte pred koncom hry.
Na scénu ju opätovne pustil až o dva roky, tentoraz v Moskve. Sám však ostal v Kryme, nemal skrátka odvahu risknúť prípadný nový prepadák. Avšak na druhý deň ráno mu začali prichádzať prvé telegramy. Takmer do jedného oznamovali, že úspech bol kolosálny.
x x x
Okrem divadelnej konferencie „Slovo o Čechovovi“ sa od 25. mája až do 30. júla v Moskve uskutoční medzinárodný „čechovovský“ festival.

Najobľúbenejšou hrou A. P. Čechova Rusi nazvali Višňový sad
Prezradila to anketa, ktorú uskutočnil portál superjob.ru pri príležitosti výročia 150 – tych narodenín tohto klasika ruskej literatúry. Z ankety vyplynulo, že až 19 percent respondentov vníma paralelu medzi Višňovým sadom a svojím vlastným životom, pričom 9 percent ho považuje za vôbec najmilšiu hru, s akou sa kedy stretli.
Čitateľsky a divácky má najvyššiu popularitu poviedka Gaštanka so 6 percentami. Hru Čajka najvyššie stavia 5 percent a poviedku Dáma so psíkom 4 percentá respondentov. Rovnakej, 4-percentnej najvyššej popularite sa tešia hry Strýko Váňa a Tri sestry.
Najzaujímavejšie však je, že 4 percentá zo všetkých respondentov sa nadchýnajú každým dielom A. P. Čechova. Tvrdiac, že Anton Pavlovič sa dá čítať veľa a dlho. Na druhej strane však stačí zahľadieť sa aj do krátkej poviedky a hneď pochopíte, že pri Čechovovi dvojnásobne platí, že krátky rozsah je sestrou talentu.
Kvôli objektivite treba vidieť anketu aj z opačnej strany. 2 percentá respondentov sa priznali, že nikdy nečítali Čechovovo dielo a 6 percent uprednostňuje iných autorov. Zaujímavým poznatkom bolo, že 3 percentá respondentov označilo „za svoje najobľúbenejšie Čechovovo dielo“ prácu iných autorov. Napríklad Mumu od Turgeneva, Granátový náramok od Kuprina ..., ale dokonca aj Kapitál od Marxa.

Anton Pavlovič Čechov sa narodil 29. januára 1860 v Taganrogu v kupeckej rodine. Známy je predovšetkým ako autor poviedok, hier a povestí. Keďže bol lekárom, takmer po celý život sa zaoberal aj praktickou medicínou.

-vmi- podľa RIA Novosti (30. januára 2010)