03.1.2017 13:29:56

Andor Šándor: V Sýrii zomrelo milión ľudí. Väčšinu zabila tzv. umiernená opozícia

Gen. Andor Šándor (v zálohe) je bývalým náčelníkom Vojenskej spravodajskej služby ČR a uznávaným odborníkom na otázky bezpečnosti, hrozby terorizmu a krízový manažment. V súčasnej dobe pôsobí ako súkromný poradca v oblasti bezpečnosti. V rozhovore pre Český royhlas odpovedal na otázky ohľadom prímeria, federalizácie Sýrie a úlohe USA.

“Podľa niektorých odhadov v Sýrii zomrelo až milión ľudí. Len zlomok z nich však zabil Islamský štát. Všetko ide na vrub bojovníkov, ktorých niekto mylne nazýva umiernenou sýrskou opozíciou. Tú nájdete akurát v londýnskej kaviarni, nie v Sýrii. Tam nikto umiernený nie je,” upozorňuje Andor Šándor a pokračuje:

“V Sýrii teraz začalo platiť prímerie medzi sýrskou vládou a opozíciou. Je zvláštne tým, že sa na ňom nepodieľajú Spojené štáty. Vyjednalo ho hlavne Rusko, Turecko a Irán. Prímerie ale nezahŕňa džihádistické skupiny a už sa objavili aj prvé správy o tom, že nie je úplne dodržiavané. V Sýrii je asi 100 rôznych bojovích skupín, ktoré sú podporované nielen tými troma štátmi, ale tiež Saudskou Arábiou, Katarom a ďalšími. A tie samozrejme na rokovaní neboli. Konkrétne prímerie vždy ukazuje, aký vplyv tie štáty, ktoré tam niekoho podporujú, v skutočnosti na tie skupiny majú. ”

“Súčasťou prímeria bude aj federalizácie Sýrie, rozdelenie do troch častí. Každému z ústrednej trojice štátov ide o udržanie vplyvu. Irán má svoj záujem v podpore Hizballáhu. Turecko chce udržať na uzde ambície sýrskych Kurdov. A Rusi chcú, aby v Damasku vládol niekto z šiitských alávitov,” vysvetľuje analytik.

“Dúfam, že s novou politikou Donalda Trumpa príde obrat k väčšej pragmatičnosti. A že sa nebude tak angažovať ako George Bush mladší”, hovorí Šándor. “Vývoz demokracie jednoducho nemôžeme robiť po celom svete. Keď budeme vyvážať niečo, čo tí ľudia nechcú, tak sa to môže obrátiť proti nám.”

hlavnespravy.sk, 3. 1. 2017