16.11.2018 09:18:27

Analytici vysvetlili, prečo rubeľ neklesá následkom poklesu ceny ropy

Rast hodnoty rubľa pri súčasnom poklese cien ropy za deň zo 70 na 65 dolárov vyzerá na prvý pohľad ako abnormálny, ale viditeľné oslabenie ruskej meny v predchádzajúcich dňoch a rad pomocných faktorov robia rubeľ odolným voči ropným šokom, uviedli analytici pre Sputnik. “Pri takejto dynamike ropy vyzerá správanie rubľa ako abnormálne a bolo by možné očakávať, že bude väčší prepad,” hovorí vedúci analytik pre makroekonomiku a obligačné trhy “Anton” Jakov Jakovlev

Rubeľ už dostatočne klesol

“Na druhú stranu, ak sa pozrieme na dynamiku rubľa počas niekoľkých posledných dní, dosť zoslabol,” uvádza Jakovlev. “Je fakt, že sa tak nestalo v súvislosti s cenou ropy, ale v súvislosti so sankčnými obavami. Trh sa zrejme domnieva, že rubeľ už dostatočne klesol,” hovorí analytik.

“Podľa nášho modelu dokonca aj pri súčasných cenách ropy je rubeľ podhodnotený voči cenám ropy (správnu úroveň pri neutrálnej dynamike mien rozvojových trhov a nivelizácii sankčných rizík hodnotíme približne na 63 rubľov za dolár), a teda reakcia rubľa na tak prudký pokles cien ropy počas posledných dní nie je príliš výrazná. Výsledky priebežných operácií vo štvrtom štvrťroku sa sezónne zlepšujú, čo v podmienkach absencie nákupov meny na otvorenom trhu v rámci rozpočtového pravidla podporuje rubeľ, “uvádza hlavný analytik odboru ekonomickej a sektorovej analýzy správy a strategického marketingu banky Promsvjazbank Michail Poddubský.

HSP, 16. 11. 2018, Sputnik