05.12.2014 12:45:01

Americký superstíhač F-22 nedokáže zostreliť ruský S-35

Americký stíhač 5. generácie F-22 veľmi ťažko vyhrá vzdušný boj s ruským Su-35, uvádza The Daily Beast. Problémom sú vraj jeho zastarané rakety, ktoré nedokážu prekonať súčasné prostriedky rádioelektronického boja ruských bojových mašín.

Stíhač F-22 je historicky najnebezpečnejším vojenským letúňom amerického letectva. I keď niektorí predstavitelia amerických vzdušných síl sú znepokojení jeho achilovou pätou - výzbrojou.

F-22, tak, ako aj mnohé ďalšie vojenské lietadlá USA a krajín NATO sú vybavené raketami stredného dosahu AIM-120 AMRAAM, ktoré používajú zastarané systémy rádiolokačného navádzania. Rusko však skonštruovalo rušivé systémy, základom ktorých je číslicové zariadenie, ktoré si zapamätúva zariadenia rádiových frekvencií. "Tieto nové systémy v podstate môžu na zbytočnosť premeniť radary rakiet AIM-120 AMRAAM triedy vzduch-vzduch".

Jeden z predstaviteľov amerického vojenského letectva poznamenal, že F-22 má vysokú utajenie, no jeho pilot bude len s ťažkosťami prekonávať ruské prostriedky REB, aby sa dokázal priblížiť k Su-35 a zničiť ho svojimi raketami. Na otázku, akú účinnosť by pri tom mal, sa vzhľadom na utajenie, i tak vyjadril pomerne jednoznačne: "Poviem len toľko, jedna raketa určite nebude stačiť".

 

Podľa russian.rt.com, 5. december 2014