02.7.2020 09:37:44

Americký Senát zahrnul sankcie proti „Severnému prúdu-2“ do obranného rozpočtu USA

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: Shutterstock)


Washington urobil ďalší krok v boji proti budovaniu rusko-európskeho plynovodu „Severný prúd-2“. Americký Senát zahrnul sankcie proti tomuto plynovodu do obranného rozpočtu USA. Informoval o tom jeden zo spoluautorov tejto iniciatívy zástupca Republikánskej strany v Hornej komore Kongresu Steve Womack. (zemavek.sk)Zdôraznil, že podľa neho, ruské orgány mienia využiť projekt „Severný prúd-2“ ako nástroj nátlaku a jeho cieľom je zvýšenie závislosti Poľska a Ukrajiny na ruskom plyne. „Som hrdý na to, že som spoluautorom sankcií, zameraných na zastavenie výstavby plynovodu a tlieskam Senátu za zahrnutie tejto priority do návrhu národného obranného rozpočtu,“ uviedol na Twitteri kongresman Steve Womack.

Republikánmi kontrolovaný Senát a Demokratmi kontrolovaná Snemovňa reprezentantov predložili svoje projekty obranného rozpočtu. Potom ich posúdi a dá dokopy zmierovacia komisia, po ktorej obe komory zahlasujú za konečnú verziu. Pozoruhodným faktom je, že sankcie proti výstavbe civilného plynovodu v Európe Washington tiež nezahrnul do civilného rezortu, ale do… národného obranného rozpočtu USA.

V súčasnosti existujúce americké sankcie voči „Severnému prúdu-2“ väčšinou sú nasmerované proti lodiam, ktoré ukladajú potrubie na dne Baltského mora. Nové sankcie budú nasmerované na to, aby maximálne zhoršili život spoločnostiam, ktoré poisťujú lode pracujúce na výstavbe plynovodu, servisné spoločnosti a firmy, ktoré vydávajú certifikáty: bez nich sa nemôže začať prevádzka plynovodu.

Európske a ruské média v tejto súvislosti pripomenuli, že prednedávnom tá istá skupina senátorov navrhla ďalší balík sankčných zákonov, čím vyvolala obrovskú nespokojnosť a kritiku zo strany hlavne nemeckej a ruskej vlády. Ruskí a nemeckí politici a analytici často poukazujú na nezmyselnosť a protizákonnosť konania Bieleho domu: v Európe sa realizuje absolútne bežný civilný projekt budovania plynovodu, ale Spojené štáty vytvárajú obrovský nátlak na účastníkov projektu, uvaľujú na nich sankcie a robia všetko, aby plynovod nebol vybudovaný. Je to protizákonná nekalá konkurencia, porušovanie medzinárodných noriem a špinavé politické hry.

Najnovšie americký Senát „povýšil“ civilný plynovod „Severný prúd-2“ do kategórie nebezpečných podnikov, ktoré „vojensky ohrozujú bezpečnosť Spojených štátov“ – ako inak vysvetliť skutočnosť, že sankcie voči plynovodu americký Senát zahrnul do národného obranného rozpočtu?Zdroje:

The Senate included sanctions against “Nord stream-2” in the draft budget of the United States, Free News, 1.7.2020

Сенат включил санкции против „Северного потока — 2“ в проект бюджета США, РИА-Новости, 1.7.2020

Санкции против „Северного потока – 2“ внесли в проект бюджета США по обороне, Deutsche Welle, 1.7.2020

Сенат США внес санкции против Nord Stream 2 в проект оборонного бюджета, Interfax, 1.7.2020

 

Eugen Rusnák (zemavek.sk)