23.11.2018 12:48:57

Americký profesor označil snahu USA izolovať Rusko za “nezmysel”

Pokusy izolovať tak ú obrovskú krajinu, ako je Rusko, sú len “ješitné nezmysly”, ktoré majú opačný účinok. Takýto názor vyjadril Stephen F. Cohen, zaslúžilý profesor histórie na Univerzite v New Yorku a Princetonskej univerzite. Informoval o tom americký denník The Nation.

Podľa Cohena myšlienky o izolácii Ruska vypovedajú o “hlúposti” Spojených štátov, pokiaľ ide o oblasť zahraničnej politiky v posledných rokoch. Zároveň sa profesor domnieva, že v dnešnej dobe nie je možné hovoriť o izolácii Ruska, pretože sa Moskva po roku 2014 stala tým najaktívnejším diplomatickým hlavným mestom na svete.

Historik pripomína, že Rusko po celom svete rozširuje svoje vojenské, politické a hospodárske partnerstvo s rôznymi krajinami. A to vrátane Európskej únie, ktorá proti Moskve uvalila sankcie.

Navyše je Rusko v súčasnej dobe akýmsi “architektom” a hlavným koordinátorom troch najdôležitejších rokovacích procesov – o Sýrii, Srbsku a Kosove, a dokonca aj o Afganistane. Podľa jeho názoru tak ani jeden zo štátov nemôže v tomto storočí s Ruskom súťažiť, pokiaľ ide o úspešnosť diplomacie.

Keď vezmeme do úvahy, že Moskva nedávno dosiahla významné diplomatické úspechy a že militaristická zahraničná politika Spojených štátov prináša len horké ovocie, je na čase, aby sa Washington od Ruska niečo naučil. Nemal by tak požadovať, aby sa Rusko úplne podriadilo americkým názorom na svetovú politiku a zodpovedajúcemu správaniu, domnieva sa historik.

A ak tak Washington neurobí, potom sa Spojené štáty pravdepodobne dostanú do ešte väčšej izolácie, uzatvára situáciu Cohen.

Vzťahy medzi Ruskom a západnými krajinami sa zhoršili kvôli situácii na Ukrajine a dianiu na Kryme. Západ, ktorý Rusko obviňuje z intervencie, proti krajine uvalil sankcie. V júli roku 2014 upustili Spojené štáty a Európska únia od cielených sankcií voči jednotlivcom a spoločnostiam a prešli k opatreniam proti celému odvetviu hospodárstva.

Rusko opakovane uviedlo, že nie je konfliktnou stranou na Ukrajine.

V utorok Spojené štáty oznámili zavedenie ďalších sankcií proti Sýrii, Iránu a Rusku. Dôvodom týchto reštriktívnych opatrení sa stali údajne tajné dodávky iránskej ropy do Damasku, a to s “pomocou” ruskej strany. USA navyše uviedli, že príjmy Teheránu sú použité na financovanie iránske revolučnej gardy a skupín Hamas a Hizballáh, ktoré Washington považuje za teroristov.

HSP, 23. 11. 2018, Sputnik