19.8.2013 20:13:25

Americký diplomat: „Význam Azerbajdžanu pre Západ sa znížil“

 

„Nemyslím, že návšteva Azerbajdžanu prezidentom Ruska pritiahla veľkú pozornosť USA. Tí, čo sú znalí situácie v regióne, nevidia na tom nič zvláštne“, - vyhlásil pre rádio „Sloboda“ bývalý veľvyslanec USA v Azerbajdžane (1994 – 1977) Richard Kauzlaric.

 

Niektorí oficiálni predstavitelia Azerbajdžanu si vraj myslia, že Baku musí byť opatrné, pretože „lídra azerbajdžanskej opozície (majúc na mysli Rustama Ibragimbekova) podporuje Moskva“. Diplomat však tento názor považuje za neseriózny, nakoľko nedávna Putinova návšteva nebola spojená s vnútornými záležitosťami Azerbajdžanu a vyvolali ju len hospodárske otázky. Medzitým, „v Azerbajdžane badať negatívne procesy, v skutočnosti je tamojšia situácia veľmi poplašná“.

„A to nielen kvôli odopieraniu demokratických práv a slobôd, ale aj preto, že u všetkých činiteľov existuje predstava, že súčasný Azerbajdžan je Západu potrebný viac, ako Západ Azerbajdžanu.

V posledných rokoch sa vzťahy medzi Baku a Západom kardinálne zmenili. USA opúšťajú Afganistan, preto sa význam Azerbajdžanu, ako krajiny podporujúcej NATO, vytráca. Po druhé, potreby Európy v energetických surovinách už nerastú. Európa stavia na rozvoj využitia miestneho plynu. Z tohto uhla pohľadu význam Azerbajdžanu už nie je taký veľký, ako kedysi.

Ak hodnotiť celkovo dnešnú situáciu a porovnať ju s tou pred piatimi rokmi, dá sa presvedčivo spoznať, že význam Azerbajdžanu pre Západ sa znížil a že USA majú dnes iné priority“, - dodal diplomat.

Podľa evrazia.org, 19. august 2013