23.5.2020 12:26:23

Americkí vyšetrovatelia znova potvrdili, že nikdy nemali žiadne dôkazy údajného miešania sa Ruska do prezidentských volieb v roku 2016

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: TASR/AP-Mike Householder)


Americká spoločnosť CrowdStrike, ktorá sa zaoberá otázkami počítačovej bezpečnosti, ešte pred dvoma rokmi oznámila Kongresu USA, že nikdy nenašla žiadne dôkazy údajného miešania sa Ruska do prezidentských volieb v roku 2016. Táto skutočnosť však kvôli tvrdému boju medzi Republikánmi a Demokratmi doposiaľ nebola oficiálne zverejnená a iba pred pár dňami bola konečne „odtajnená“, keď sa informácie objavili na portáli Spravodajského výboru Komory reprezentantov amerického Kongresu. (HSP)

 Americké médiá poukazujú na to, že samotný fakt, že tieto informácie boli predsa, aj keď s obrovským oneskorením, zverejnené, vyvoláva pochybnosti, či sa Demokratická strana, tajné služby a generálny prokurátor Robert Mueller nesnažili oklamať americkú verejnosť a zámerne neprekrúcali pravdu. Uvádza sa to na špecializovanom portáli Real Clear Investigation (RCI), ktorý sa práve venuje podobným kauzám.

Autor článku poukazuje na to, že podobný obrat udalostí môže poškodiť bývalého viceprezidenta Joea Bidena a poriadne skomplikovať jeho šance na víťazstvo v tohtoročných prezidentských voľbách v novembri.

Špeciálny útvar CrowdStrike, ktorý sa bezprostredne zaoberal kontrolou serverov Národného výboru Demokratickej strany, vtedy viedol Sean Henry, ktorý predtým viac rokov bol zamestnancom FBI a riadil tam oddelenie pre boj s kybernetickým zločinom. Keď ho po dvoch rokoch vyšetrovania údajného „ruského miešania sa“ do prezidentských volieb v USA členovia Spravodajského výboru požiadali, aby im prezradil výsledky vyšetrovania, otvorene sa priznal: „Nikdy sme nemali žiadne konkrétne dôkazy exfiltrácie údajov zo serverov Národného výboru Demokratickej strany, ale mali sme nariadenie hovoriť, že došlo k ich exfiltrácii.“

V profesionálnom žargóne odborníkov pre počítačové technológie slovo „exfiltrácia“ (“exfiltration“) znamená nesankcionované kopírovanie, odovzdanie, získanie alebo inak povedané, odcudzenie informácií z cudzieho počítača alebo servera. Sean Henry iba potvrdil, že ku žiadnej krádeži nedošlo a ani Kremeľ, ani ruskí hackeri s tým nemajú nič spoločné. Jednoducho sa do amerických serverov nenabúrali a voľby neovplyvňovali.

Portál Real Clear Investigation pripomenul, že v priebehu trojhodinového vypočúvania Sean Henry vypovedal pod prísahou, že jeho tím nemal žiadne aspoň trochu vážne dôkazy nezákonného kopírovania údajov zo serverov Národného výboru Demokratickej strany.

„Mohol vzniknúť dojem, že tie údaje niekto pripravil pre exfiltráciu, ale neboli žiadne dôkazy, že tie údaje ozaj niekto skopíroval. Informovali nás o kopírovaní údajov, odvolávajúc  sa na nepriame dôkazy,“ vyhlásil Sean Henry. Autor článku na portáli Real Clear Investigation prízvukuje, že samotný šéf CrowdStrike Sean Henry potvrdil, že sa závery mnohých „odborníkov“, vrátane jeho útvaru, nezakladali na skutočnosti a reálnej situácii, ale na nepriamych „náznakoch“ a domnienkach.

Napriek tomu dané závery „odborníkov“ vo svojej správe použili tajné služby USA a následne aj špeciálny prokurátor Robert Mueller. Autor článku na portáli Real Clear Investigation poukazuje na to, že Robert Mueller prakticky doslovne zopakoval niektoré výroky Seana Henryho počas jeho vypočúvania v Kongrese, aj keď musel uznať, že domnienky o kopírovaní údajov alebo o „ruskom miešaní sa“ do priebehu amerických volieb nie sú podložené žiadnymi dôkazmi.

Mueller vo svojej správe zopakoval niektoré dohady, ako napríklad, že ruskí hackeri možno uskutočnili exfiltráciu 70 Gb údajov zo súborov, ktoré boli uložené na serveroch.“ Autor článku prízvukuje, že Mueller iba vyslovil niektoré predpoklady, ale nepredložil ani jeden – jediný aspoň trochu relevantný dôkaz.

„A čo by sa stalo, keby podobné svedectva boli prezentované na americkom súde? Prijal by americký súd podobné argumenty zo strany prokurátora? Odpoveď je očividná,“ podotýka autor článku s podobnou tematikou na portáli Realclearinvestigations a tiež podčiarkuje, že žiadne reálne dôkazy „ruského miešania sa“ do priebehu amerických volieb neexistujú.

Prorepublikánsky denník The New York Post je presvedčený, že volebný štáb Donalda Trumpa určite bude aktívne využívať túto tému v predvolebnom boji proti Joevi Bidenovi. V amerických médiách sa znova rozprúdila búrlivá diskusia ohľadom opodstatnenosti prenasledovania niektorých politikov z tímu súčasného amerického prezidenta. „Demokrati prezradili svoje zámery v kauze Michaela Flynna, všetko sú to výmysly a média by nemali zbytočne tomu venovať pozornosť,“ uvádza spravodajský portál Vox.

Samotný Donald Trump v ostatnom čase niekoľkokrát poznamenal, že je to iba začiatok kampane, ktorá odhalí všetky intrigy Demokratov, a vyzval americkú verejnosť, aby si dávala pozor na udalosti, ktoré sa odohrajú v nasledujúcich týždňoch. Je jasné, že tortúra so vzájomnými obvineniami a odhaleniami Republikánov a Demokratov bude gradovať s blížiacimi sa prezidentskými voľbami.

Demokrati určite budú znova a znova vyťahovať „ruskú kartu“ Trumpa a volebný štáb súčasného prezidenta bude odpovedať podozrivými praktikami Bidenovcov na Ukrajine. Použijú, prirodzene, aj mnohé ďalšie „dôkazy“. Ktoré „esá“ nakoniec budú silnejšie, bude jasné v novembri, po skončení amerických prezidentských volieb.

Eugen Rusnák (HSP)