06.11.2017 23:21:13

Americké tankery vozia do Belgicka plyn kúpený v Rusku

 

Tankery z USA vozia do belgických Antverp kvapalné palivo, ktoré sa nakupuje v Rusku, vyplýva z vyšetrovania novín Soir nazvaného Paradise Papers.

 

List poznamenáva, že kvapalný plyn dopravujú do Antverp štyri tankery, ktoré patria spoločnosti Navigator Holdings ltd., ktorá je zaregistrovaná na Marshalových ostrovoch. 31 % akcií tejto spoločnosti patrí Wilburovi Rossovi, súčasnému ministrovi obchodu USA. Plyn spoločnosť nakupuje od ruského „Siburu“ v prístave Usť-Luga, uvádza TASS.

Noviny zistili, že terminály skvapalneného trhu sa držia zákonov trhu a teda plyn nedostávajú z USA, ale z najbližšieho zdroja, čiže z Ruska. Lenže po omnoho vyššej cene, ako keby bol daný plyn dopravený ruským plynovodom.

Soir poznamenáva, že toto ukazuje na spoluprácu „Siburu“ so spoločnosťou Wilbura Rossa, o ktorom sa doteraz nevedelo.“Sibur“ poznamenal, že je prekvapený politicky angažovaným konštatovaním médiami „obyčajnej komerčnej činnosti“, uvádza RIA Novosti.

Konkrétne sa uvádza, že kontrakty „Siburu“ s prepravcami, vrátane s Navigators Holdings sa uvádzajú v účtovníctve spoločnosti.

Pripomeňme, že USA už boli podozrievané, že v Rusku nakupujú aj uhlie, ktoré vozia na Ukrajinu.

Podľa vz.ru, 6. 11. 2017