29.10.2020 19:35:38

Americké letectvo porušilo dohody a zaútočilo na pozície Talibanu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Gordon)


Americké vojenské letectvo zaútočilo na pozície spojencov radikálneho hnutia Taliban v provincii Wardak, v samotnom strede krajiny. Tento útok sa uskutočnil aj napriek mierovej dohode Bieleho domu a Talibanu a prísľubom Donalda Trumpa, že americké vojská onedlho odídu z Afganistanu. V útokoch však pokračujú. Uviedla to afganská televízna stanica 1 TV a mnohé svetové média. (zemavek.sk)Celú situáciu sa pokúsil zažehnať predstaviteľ USA v Afganistane plukovník Sonny Leggett, ktorý daný útok vysvetlil tým, že americké letectvo „chránilo afganských spojencov“, číže príslušníkov vládnej armády. Uviedol, že stíhačky USA zaútočili na pozície Talibanu v okrese Nerh v provincii Wardak. Sonny Leggett podotkol, že v následku útoku bolo zabitých päť ozbrojencov Talibanu.

Zdôraznil, že daný útok americká armáda uskutočnila „za účelom ochrany afganských bezpečnostných síl a neprotirečí dohode o mieri, uzatvorenej medzi USA a Talibanom v hlavnom meste Kataru – Dauhe. Ako ozbrojený útok neprotirečí mierovej dohode, vysvetliť nedokázal. Ani sa nepokúsil nájsť vysvetlenie konania amerických vojakov, obmedzil sa iba na nič neznamenajúce všeobecné frázy a poprel nezákonnosť útoku.

„Odmietame obvinenia z porušenia dohôd, ktoré sme dosiahli v Dauhe a obvinenia zo zabitia civilistov,“ zdôraznil  Sonny Leggett. Reagoval tak na správy v afganských a zahraničných médiách, ktoré hovoria o tom, že americké letectvo zasiahlo nielen ozbrojencov Talibanu, ale aj nič netušiacich civilistov.

Je zaujímavé, že prakticky v rovnakom čase, keď sa Leggett snažil ospravedlniť útoky amerického letectva, zástupca afganského ministerstva obrany informoval, že „následkom protiútoku vládnych síl vo Wardake bolo zlikvidovaných 26 prívržencov radikálneho hnutia Taliban,“ pričom ani slovom nespomenul útok amerického letectva.

Túto epizódu svetové média príliš nekomentujú. Niektorí analytici však poukazujú na to, že znova sa rozchádzajú slova a činy ako amerických politikov, tak aj vojakov. Dá sa potom veriť sľubom Donalda Trumpa, že americké vojská onedlho opustia územie Afganistanu? Alebo „náhodou budú meškať“, ako v Sýrii?


 

Zdroje:

1. United States says it launched airstrike against Taliban in central Afghanistan, SwissInfo, 26.10.2020

2. US says it killed five Taliban fighters with airstrike in central Afghanistan, Al Arabiya, 26.10.2020

3. US says Taliban fighters killed in central Afghanistan air strike, Al Jazeera, 26.10.2020

4. U.S. Air Strike Kills Five Taliban Fighters: Official, US News, 26.10.2020

5. United States launches airstrike against Taliban in central Afghanistan, The Jerusalem Post, 26.10.2020


Eugen Rusnák (zemavek.sk)