16.2.2020 11:49:18

Američania sa obávajú, že Rusi sa opäť pripravili na vojenské riešenie konfliktu v Sýrii

Ilustračné foto
Ilustračné foto
(foto: zdroj:AP Photo/Baderkhan Ahmad)

Americké úrady sú presvedčené, že Rusko sa v Sýrii opäť zameralo na vojenské riešenie konfliktu. Američania tvrdia, že by bolo vhodnejšie sadnúť si za rokovací stôl a Damask by mal rokovať nielen o situácii v Idlibe. Informácie prináša portál Tass. (HSP)Snahy Američanov aby si Damask a protiasadovskí teroristi sadli v Sýrii za rokovací stôl je pochopiteľná. Od začiatku roku sýrske vládne jednotky čistia priestor Idlibu a Aleppa a čistia ho úspešne, napriek snahám Turkov vojensky blokovať postup sýrskych vládnych jednotiek.

Teroristi, ktorí začali provokácie proti Sýrčanom majú značné problémy, Rusov a Turkov vydráždili straty, ktoré utrpeli. Turecké skupiny ostreľovali sýrske jednotky a štyria príslušníci Specnaz zahynuli v posledných týždňoch v provincii Idlib po útoku teroristov, čo zvýšilo ruské vojenské aktivity v regióne.

Rusi sú pripravení Sýrčanom pomáhať a ruské lietadlá úspešne eliminujú strategické body obrany teroristov. Od 5.2.2020 oslobodili sýrske vládne jednotky strategické mesto Sarakib v blízkosti Idlibu, dedinu Neurab a v bojoch zahynuli desiatky  protiasadovských teroristov

Portál politikus informuje takisto o protiteroristickej operácii sýrskych vládnych jednotiek v provinciách Idlib a Aleppo. Podľa portálu teroristi už otvorene vsádzajú na teror, pretože ich bojová línia sa rúca, začali používať civilistov ako ľudský štít.

Sýrske vládne jednotky otvorili v dedinách Miznas, Bjarez, Habbit tri humanitárne priechody, za frontovou líniou. Rusi a Sýrčania postavili tábory pre utečencov. Teroristi nie sú v stave  úplne zabrániť úteku civilistov, majú množstvo problémov. V terorizovaní civilistov sa angažujú bandy, ktoré v minulosti získavali pomoc  najmä od USA. Ide o Hayiat Tahrir as Sham, Islamskú stranu Turkestanu, Felyak al-Sham a Khuras al Din.

Vzťahy medzi teroristami sa však takisto zhoršujú. Militanti Feylak as Sham a Hayiat Tahrir as Sham sa dostali do prestrelky, pretože členovia Feylak as Sham už začínajú zvažovať, že začnú rokovať so Sýrčanmi. Fanatickí príslušníci Hayiat Tahrir as Sham (obľúbená banda členov Bielych prilieb) však podnikli na militantov Feylak as Sham útok, výsledkom je niekoľko mŕtvych a ranených.

Okrem toho členovia Feylak al Sham predávajú získané zbrane na čiernom trhu a v zahraničí. Do potýčiek medzi oboma skupinami sa zapojili aj Turci s cieľom konflikt uhasiť, podľa portálu v bojoch medzi Feylak as Sham a Hayiat Tahrir as Sham zahynuli aj dvaja tureckí vojaci.

Kvôli nepokojom sa členovia Feylak as Sham stiahli z frontovej línie a odtiahli smerom na sever. Vo frontovej línii tak vznikla trhlina, ktorú museli zaceliť Turci, pretože hrozilo že do trhliny vo frontovej línii preniknú sýrske vládne jednotky. Turci sa snažia konflikt vyriešiť, pretože pre tureckých vojakov určite nie je bezpečné zabezpečovať obrannú líniu teroristov. Sýrske vládne jednotky môžu opätovne zaútočiť a straty na tureckej strane budú pribúdať.

Podľa portálu politexpert  Turci vedú v Idlibe dvojitú hru a otvorene dodávajú protureckým skupinám v provinciách Idlib a Aleppo vojenskú techniku, zbrane a muníciu. V Turecku opäť silnejú protiruské nálady, Turci ťažko nesú straty tureckých ozbrojených síl, ktoré má na svedomí sýrska armáda.

Tureckí militantní radikáli vyzývajú na  sociálnych sieťach na vojnu proti Rusom a Sýrčanom. Turci majú ambície potvrdiť svoju kontrolu nad sýrskymi územiami, kde žije proturecká menšina, Erdogan využíva nacionálne vášne na posilňovanie svojho politického postavenia v krajine.

Podľa ruských expertov hrá Erdogan dvojitú hru a Turci by veľmi radi zatiahli do konfliktu na severe Sýrie aj NATO a Američanov, takže turecké pozície by sa tak zlepšili. Na druhej strane Erdogan od Američanov požaduje, aby prestali s podporou Kurdov.

Na medzinárodnom poli Erdogan tvrdí, že nemá v úmysle napadnúť Sýriu. Túto informáciu uviedol portál globaltimes. Erdogan komunikoval telefonicky aj s americkým prezidentom Trumpom, cieľom ich rokovaní bolo vyriešiť krízu v Idlibe. Američania uviedli, že útoky sýrskych vládnych jednotiek na Turkov sú neprijateľné, Turci minulý týždeň na sýrskom území stratili minimálne 5 vojakov. Začiatkom februára zlikvidovali Sýrčania ďalších 13 tureckých vojakov, Turci reagovali útokom na sýrske vojenské stanoviská a turecké médiá hovoria o desiatkách mŕtvych Sýrčanov, čo však Sýrčania nepotvrdili.

Podľa iránskeho portálu farsnews napriek politickému povyku pokračujú sýrske vládne jednotky v rutinnom oslobodzovaní provincií Idlib a Aleppo. V posledných dňoch už vyčistili od teroristov celú oblasť diaľnice spájajúcu Aleppo s Damaškom. V provincii Idlib a Hama utrpeli protiasadovskí teroristi vysoké straty.

Pred niekoľkými dňami oslobodili sýrske vládne jednotky dediny Urma al-Kubra a Urma al Sughra a Kafr Naha. V posledných dvoch týždňoch už sýrska armáda oslobodila viac ako 70 dedín a miest juhozápadne od Aleppa a vojenská operácia sýrskych vládnych jednotiek aj ďalej pokračuje. Postup sýrskych vládnych jednotiek a ich spojencov podporuje ruské letectvo, ktoré likviduje opevnené centrá obrany protiasadovských teroristov a ničí všetky konvoje, ktoré sa blížia k frontovej línii.

HSP