01.4.2018 13:13:39

Američania po novej skúške rakety Sarmat začali komunikovať v zmierlivejšom tóne

Iľja Alexandrov na portáli politpuzzle uverejnil informáciu, podľa ktorej ruský prezident Vladimír Putin po protiruskej hystérii V. Británie a vyhosťovaniu diplomatov prikročil k povoleniu štartu novej ruskej rakety Sarmat, schopnej niesť bojové jadrové hlavice.

Skúške nového Sarmatu venovala pozornosť aj americká CNN. Podľa amerických žurnalistov Putin ukazuje, že Rusko je veľmocou a treba s ním vážne rátať. “Rusko demonštruje svoj vojenský potenciál. Rusi publikovali nové video úspešnej skúšky medzikontinentálnej rakety Sarmat, ktorú NATO označuje ako Satan-2.  K skúške rakety prišlo len niekoľko dní po diplomatickej prestrelke a vyhosťovaní diplomatov, v ktorom Moskva prikročila k recipročným a zrkadlovým krokom”.

Americká CNN uvádza, že skúšku ruského Sarmatu videli všetci. Satan-2 má 16 bojových samonavádzacích  hlavíc, pričom momentálne ruské rakety nie sú už kvôli novým motorom ohraničené  doletom, dokážu manévrovať, takže priletieť môžu z ľubovolného smeru, čo nesmierne sťažuje prípadné možnosti protivzdušnej obrany USA a NATO.

V CNN priamo uviedli, že jedna raketa Sarmat dokáže úplne zlikvidovať územie o rozlohe Texasu. V CNN venovali takisto pozornosť ďalším ruským hyperzvukovým raketám, ktoré dokážu letieť niekoľko metrov nad zemou, takisto dokážu niesť bojové hlavice a ich dolet je takisto neobmedzený. Tieto menšie rakety dokážu navyše odpaľovať ruské ponorky či lietadlá.

Americkí žurnalisti takisto spomenuli úspešný prelet ruského bojového letectva, ktoré cez Severný pól preletelo až do blízkosti amerických hraníc. Ruské diaľkové letectvo takisto dokáže na svojich palubách niesť rakety s jadrovými hlavicami.

HSP, 1. 4. 2018, politpuzzle