25.3.2013 10:58:06

Alijevov pád v Azerbajdžane by sa stal katastrofou pre Gruzínsko

 

Udržanie sa Ilchama Alijeva na čele Azerbajdžanu je zárukou dlhodobého rozvoja Gruzínska, povedal v televízii „Imedi“ prezident Michail Saakašvili. Azerbajdžan dnes pevne stojí na pozíciách NATO. Tento štát hrá v regióne stabilizujúcu rolu, čomu veľmi dobre rozumie náš nepriateľ, poznamenal Saakašvili. Čiže ak Azerbajdžan, ako krajina, jasne orientovaná na európsku integráciu, padne, pre Gruzínsko to bude znamenať katastrofu, myslí si gruzínsky prezident.

 

Podľa Saakašviliho, azerbajdžanský plyn vychádza pre Gruzínsko trikrát menej, ako Európe. Baku tiež aktívne investuje do gruzínskeho hospodárstva. „Toto všetko je pre Gruzínsko životne dôležité, preto možná zmena azerbajdžanského smerovania bude pre nás katastrofou“. A preto, čím dlhšie bude vládnuť Ilcham Alijev, o to istejšie sa bude cítiť Gruzínsko, dodal.  

Pripomeňme si, že koncom februára Michail Saakašvili v Baku vyhlásil, že tak Gruzínsko, ako aj Azerbajdžan, stoja pred reálnou hrozbou destabilizácie, pričom tá vychádza z Ruska. Rozšifrovanie týchto slov znamená, že Gruzínsko sa rozpadne na národné autonómie a v Azerbajdžane sa pripravuje výmena moci podľa „gruzínskeho scenára“.

Podľa regnum.ru, 25. marec 2013