19.1.2021 15:06:47

Aktivista Breiner sa stal poradcom ministra obrany Naďa pre oblasť hybridných hrozieb

V súčasnosti nielen dvaja najmocnejší, ale pravdepodobne aj najnebezpečnejší „muži“ na Slovensku (pozn. red. SRS)
V súčasnosti nielen dvaja najmocnejší, ale pravdepodobne aj najnebezpečnejší „muži“ na Slovensku (pozn. red. SRS)
(foto: Facebook)


Pozn. red. SRS: Erudovaní akademici ako Eduard Chmelár, s ktorým nemusíme vždy súhlasiť, ale ktorého kultivovaný prejav a osobnostná integrita je objektívne neodškriepiteľná; sú dnes doslova prenasledovaní (klikni tu), naopak profesionálni rusobijci (motivovaní či už presvedčením alebo vôňou dolárov) sú matovičovo-naďovým režimom protežovaní. A bude horšie...Aktivista a bloger Victor Breiner sa stal novým poradcom pre boj s hybridnými hrozbami ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO). (HSP)

Bývalý šéf portálu Infosecurity.sk, ktorý sa venuje odhaľovaniu konšpirácií v online priestore získal pozíciu na ministerstve obrany pod vedením ministra Naďa, ktorý v minulosti pôsobil v mimovládke SSPI (The Slovak Security Policy Institute).

S Breinerovým projektom Infosecurity spolupracuje práve mimovládka SSPI a tiež Stratpol či fond Nadácie Pontis. Tieto subjekty boli finančne podporované aj z ambasád a ministerstiev západných štátov.

Breiner dlhodobo píše o údajnej ruskej hrozbe, zasahovaní do volieb, ovplyvňovaní verejnej mienky cez sociálne siete, hackerských útokoch a šírení dezinformačných kampaní z prostredia Ruskej federácie. Vo svojich textoch tvrdí, že tieto aktivity prispievajú k podkopávaniu demokratických hodnôt na Slovensku.

„Vítam v našom tíme Victora Breinera – poradcu pre boj s hybridnými hrozbami,“ informoval cez víkend na sociálnej sieti minister obrany Naď. „To, že oblasť boja proti hybridným hrozbám neberieme na ľahkú váhu a venujeme jej náležitú pozornosť, svedčí aj skutočnosť, že sa tejto problematike venuje aj nová Obranná stratégia SR, a tiež pripravovaný Akčný plán boja proti hybridným hrozbám,“ dodal.

Uviedol, že sa teší, že sa k tomuto úsiliu pridá aj Breiner, ktorý vyštudoval bezpečnostné štúdia v anglickom Leicestri. Ako zahraničný spravodajca z vojnových oblastí pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone a na Ukrajine.

„Zaujíma sa o nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických cieľov, dezinformácie a politiky sociálnych sietí. V apríli 2019 založil Infosecurity.sk. V novej pracovnej pozícii mu želám predovšetkým úspešný štart, odhodlanie a samozrejme, veľa úspechov,“ vyhlásil minister.


Bojovník proti hoaxom?

V máji minulého roku sme upozornili, že Victor Breiner vo svojom podcaste na portáli Aktuality.sk, kde sa mal venovať boju proti konšpiráciám a dezinformáciám, nakoniec sám začal šíriť konšpirácie. Jeho podcast sa dá zhrnúť do jednej vety. „Za všetko zlé môže Rusko“. Autor vyvolával zdanie, že nebezpečné Rusko rozvracia Európu.

„Hlavný dezinfo naratív, ktorý môžeme dnes na Slovensku pozorovať, sa snaží naštrbiť dôveru obyvateľstva v Európsku úniu, spochybniť jej akcieschopnosť a solidaritu. Moskva využíva protichodné, mätúce a škodlivé správy, aby Európskej únii znemožnila v čase pandémie efektívne komunikovať s verejnosťou… Kremeľská propaganda znečisťuje spoločný infopriestor, sabotuje v ňom konštruktívny dialóg, aby tým znemožnila bežným užívateľom rozlíšiť pravdu od fikcie.“

Breiner tvrdí, že dnes sa už nebojuje len so zbraňami, ale aj tzv. hybridne. Ako nášho hlavného nepriateľa, ktorý voči nám vedie hybridnú vojnu, označil ako vždy Ruskú federáciu (viac v článku).


HSP