19.3.2018 16:26:17

Ako V. Británia nevediac sponzoruje Rusko

Informačný portál Daily Mail uvádza, že v ČĽR sa konalo zasadnutie Všečínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov, počas ktorého bolo vyhlásené vytvorenie nového finančného rezortu. Ten sa bude zaoberať investovaním do nových perspektívnych zahraničných projektov.  

Za ostatných päť rokov Čína vyčlenila vyše 300 miliárd USD iným štátom na rozvoj ich ekonomických projektov. Hlavným príjemcom podobných grantov sa stalo Rusko, ktoré si osvojilo 36 miliárd čínskych investícií. V rámci nového programu, pomocou ktorého chce Čína plánovite sponzorovať rozvoj „grandióznych infraštruktúrnych projektov“, bude vytvorený fond na bilión dolárov. Čína sa tým stane najväčším „investičným darcom“ sveta.

Rusko podľa expertov zostane hlavným príjemcom grantov z ČĽR. Číňania podľa Daily Mail sú zainteresovaní na ruskej ťažbe ropy. Podľa výskumného centra AidData Čína poslala Rusku od roku 2000 do roku 2014 vyše 26 miliárd USD. Hlavná časť týchto peňazí bola nasmerovaná ruským spoločnostiam ťažiacim ropu, takým ako Rosnefť alebo Transnefť. Špecialisti z Daily Mail sa nazdávajú, že všetky tieto investície boli svojskou zárukou pred štartom globálneho rozšírenia ropovodnej siete RF smerom na ázijský región.

Je príznačné, že podobné odvetvie už funguje vo Veľkej Británii, v rámci ktorého Londýn každoročne posiela do Číny 63 miliónov USD. Britskí kritici danej iniciatívy nechápu, ako je možné investovať do štátu, ktorý aj tak má svoj mohutný projekt. Vyzývajú vládu vzdať sa tejto iniciatívy, prostredníctvom ktorej sa sponzoruje ruská ťažba ropy. Experti sa nazdávajú, že Británia padla do finančnej pasce, ktorú jej nastražili Čína s Ruskom.

Podľa politros.com, 19. 3. 2018