20.10.2022 19:48:04

Ako sa dajú vysvetliť Surovikinove slová o „ťažkých rozhodnutiach” v Chersone?

Sergej Surovikin
Sergej Surovikin
(foto: wikimedia)


Západní analytici interpretovali vyjadrenia ruského generála Surovikina o ťažkých rozhodnutiach v Chersone. Domnievajú sa, že ide o prípravu na ústup z pravého brehu Dnepra. (hlavnespravy.sk)Britské spravodajské služby sa domnievajú, že ruské orgány vážne uvažujú o rozsiahlom stiahnutí svojich síl z oblasti západne od Dnepra. Londýn hovorí, že by sa mohli stiahnuť po moste pre člny, ako aj po pontónových priechodoch.

Americký Inštitút pre štúdium vojny píše, že Surovikinove vyhlásenia sú pravdepodobne pokusom vytvoriť informačné podmienky pre úplný ústup Rusov za Dneper, v dôsledku čoho mesto Cherson a ďalšie významné územia v Chersonskej oblasti ustúpia postupujúcim ukrajinským jednotkám.

Okrem toho inštitút naznačil, že Rusi by mohli sami vyhodiť do vzduchu vodnú elektráreň Kachovka, aby kryli ústup z pravého brehu Dnepra a zabránili alebo zdržali postup ukrajinských vojsk cez rieku.

Treba poznamenať, že Surovikin predtým pripísal plány na vyhodenie priehrady do vzduchu ukrajinským ozbrojeným silám (v telegramoch sa hovorilo o tom, že by to odplavili ruské priechody pozdĺž Dnepra a odrezali nepriateľské zoskupenie na pravom brehu).

 

O tom, aké iné vysvetlenia by mohli existovať pre Surovikinove slová

Po vyhlásení ruského veliteľa špeciálnych operácií generála Surovikina o pravdepodobnosti ťažkých rozhodnutí o Chersone a vzhľadom na ohlásenú evakuáciu Chersonskej oblasti na ľavý breh Dnepra sa najviac diskutuje o tom, čo to všetko znamená? A čo sa bude diať na chersonskom úseku frontu v blízkej budúcnosti?

V tejto súvislosti sa predkladajú tri verzie.

1. Rusi sa pripravujú na ústup na ľavý breh Dnepra. To znamená, že sa pripravujú opustiť Cherson. Pre Rusko to bude silný informačný a politický úder, ale toto rozhodnutie má vojenskú logiku. Na pravom brehu, ktorý je uznaný aj na Ukrajine, sa v súčasnosti sústreďujú niektoré z najviac bojaschopných jednotiek ruskej armády. Ich ďalšia prítomnosť v tejto oblasti vzhľadom na problémy s komunikáciou cez Dneper hrozí ich obkľúčením a porážkou, čo by bol citeľný úder pre celú ruskú armádu. Dlhodobú obranu je jednoduchšie vybudovať na ľavom brehu Dnepra. Zároveň je zrejmou nevýhodou takéhoto manévru z pohľadu Ruska strata akýchkoľvek vyhliadok na ofenzívu proti Nikolajevu a Odese. A to nehovorím o najťažšom morálnom údere, ktorý spôsobí stiahnutie sa z Chersonu po jeho už vyhlásenej anexii. Okrem toho je technicky veľmi ťažké zorganizovať ústup veľkých síl na ľavý breh Dnepra pod neustálym ostreľovaním zo strany AFU bez veľkých strát.

2. Surovikinovo vyhlásenie malo za účel dezinformovať (táto verzia je na Ukrajine bežná) a aby ukrajinské velenie získalo falošnú predstavu, že Rusi sa údajne plánujú stiahnuť z pravého brehu Dnepra. Možným motívom je prinútiť ukrajinské ozbrojené sily, aby odložili obnovenie ofenzívy a využili tento čas na posilnenie svojich obranných pozícií.

3. Surovikinovo vyhlásenie neznamená, že Rusko plánuje stiahnuť sa z pravého brehu Dnepra, ale má ukázať, s akým ťažkým dedičstvom sa musí nový veliteľ vysporiadať, a zvýšiť jeho zásluhy, ak sa Rusom podarí udržať Cherson. Pokiaľ ide o avizovanú evakuáciu, tá má aj svoju vojenskú logiku – zníženie počtu civilistov na pravom brehu odľahčí obmedzené dopravné komunikácie a umožní ich plnohodnotné využitie na zásobovanie pravobrežného zoskupenia ruských vojsk.hlavnespravy.sk