04.8.2012 10:55:06

Ako MI-5 hľadala ruské korene Charlesa Chaplina

Viac ako pol storočia sa britská rozviedka neúspešne pokúšala vyjasniť tajomstvo pôvodu hviezdy svetového filmu, komika Charlesa Chaplina. USA ho totiž podozrievali z ruského židovského pôvodu, napísala vo februári britská tlač.
Podľa Independent, prvé pokusy zisťovania hercovho pôvodu štartovali v 50-tych rokoch minulého storočia. Američania sa obrátili na Britov s prosbou aby o Chaplinovi zhromaždili kompromitujúce informácie, pretože ho podozrievali zo stykov s komunistami. V roku 1952 využili, že Chaplin vycestoval z USA na britskú premiéru svojho nového filmu a John Edgar Hoover nariadil nájsť dôvod na neumožnenie návratu tohto „holywoodského dvorného komunistu“ (Chaplin vtedy žil v USA už okolo 40 rokov). Dúfal, že britskí kolegovia z MI-5 nájdu staré Chaplinove pasy a získajú dôkaz, že navštevoval ZSSR. Lenže niečo také sa Britom zistiť nepodarilo, - píšu RIA Novosti.
„Chaplin možno aj súcitil s komunistami, no nikdy nebol viac ako progresista“, - citujú noviny Telegraf predstaviteľa britskej rozviedky.
FBI v otázke Chaplina naozaj nič nenechávala na náhodu. Ak by sa nepodaril prvý variant, pripravený bol druhý, v ktorom mal Chaplin figurovať v záležitostiach priznania otcovstva a nezákonných interrupcií. Vychádzalo sa z toho, že je cudzinec a migračná služba mu teda môže zrušiť povolenie na vjazd do USA z dôvodu „amorálneho správania sa“, - uvádza Telegraf výňatok z dokumentov FBI.
Britskej MI-5 sa nepodarilo nájsť doklady o Chaplinovom narodení. Prvým známym dokumentom, ktorý potvrdzuje jeho identitu, bol až preukaz z roku 1920. Britská rozviedka predpokladala, že herec sa narodil mimo V. Británie, najskôr vo Francúzsku, na predmestí Paríža.
„Zdá sa, že Chaplin sa nenarodil vo Veľkej Británii, alebo meno, ktoré získal pri narodení nebolo zhodné s tým, ktorým sa predstavoval“, - uzatvára MI-5.
Predstavitelia amerických špeciálnych služieb si zároveň mysleli, že Chaplin by mohol byť židom, rodina ktorého sa prisťahovala z Ruska. Dokonca sa pri tom uvádzalo aj akoby jeho pravé meno – Izrael Tornstein.
Podľa oficiálnej verzie Chaplin sa narodil 16. apríla 1889 v Londýne v hereckej rodine. Babička jeho otca Charlieho Spencera Chaplina staršieho vraj pochádzala z rodiny Smithovcov, ktorá mala rómske korene.
Tak, či onak, Chaplin už povolenie na návrat do USA nezískal. Na krátko sa hercovi podarilo vidieť Ameriku až v roku 1972, kedy získal krátkodobé vízum na udeľovanie Oskarov.
Charlie Chaplin zomrel v roku 1977 vo Švajčiarsku. Štvrťstoročia po jeho smrti sa objavili nové fakty, ktoré môžu poodhaliť tajomstvo okolo jeho narodenia. V roku 2011 sa v hercovom osobnom archíve našiel list, podľa ktorého sa Charlie Chaplin narodil v cigánskom tábore neďaleko Birminghamu. V liste sa hovorí, že jeho teta bola „cigánskou kráľovnou“. No dôkazy, ktoré by potvrdili túto verziu, sa nenašli.
x x x
CH. Chaplin hral vo vyše 80 filmoch. Bol skladateľom v 18-tich, producentom 30-tich a režisérom 70-tich. Napísal vyše 60 scenárov, sám seba stvárnil v 78 filmoch.
Vladimír Mikunda podľa vzgljad.ru zo 17. februára 2012