04.8.2012 10:55:06

Ako cynicky sa falšujú historické fakty?

Z rozhovoru s 87 ročným Dmitrijom Jazovom posledným sovietskym vojvodcom, ktorý získal hodnosť maršala Sovietskeho zväzu. Dodnes je generálnym inšpektorom Služby generálnych inšpektorov ministerstva obrany RF i predsedom Výboru na pamiatku maršala ZSSR Georgija Žukova.

Aký význam má víťazstvo vo Veľkej vlasteneckej vojne, ktorej ste sa aj osobne zúčastnili?
- Za mňa to povedali tak ruskí i zahraniční historici, ako aj politici. Podľa ich jednoznačného názoru hlavnou udalosťou 20. storočia bola 2. svetová vojna. A v tejto vojne sme zvíťazili.
Toto je hlavné, hoci Američania napísali iné. Pre nich je najhlavnejšou udalosťou 20. storočia pád ZSSR.

Pre koho je to výhodné?
- Pre toho, kto nenávidí Rusko ako národ. Pre tých, ktorí nenávideli Sovietsky zväz.
Ruských vojvodcov 2. svetovej vojny si viac cenil Goebbels ako niektorí súčasní tzv. liberáli. A v tomto sú im, žiaľ, často nápomocní práve Američania.
V USA napríklad uverejnili zoznam 100 najväčších vojvodcov sveta. Stalina sem nedali, ale Hitlera na 14-te miesto. No aký už je to veľký vojvodca keď prehral vojnu? Ďalej, Koneva dali na 54. miesto, Žukova na 60-te. Všetkých tam povtláčali, Napoleona, Alexandra Macedónskeho, Džingischána, Júlia Cézara ... A našich nie.
Čím bol ako veliteľ zlý Malinovský alebo Rokosovský? Ale čo, oni tam nedali ani Kutuzova, ani Alexandra Nevského. Cielene ponižujú Rusko.

Vraj ste sa poznali aj s Paulusom, že vraj prednášal našim veliteľom?
- Toto sú táraniny a mýty. Ja vám ponúkam fakty. Keď sa Paulusa pýtali na Norimberskom procese, že či prednášal dôstojníkom v ruskej vojenskej akadémii, tak odpovedal:
- Ak by mi zverili pripravovať čo i len poddôstojníkov, nedokázal by som to tak, ako to robia Rusi.

x x x

K mládeži. Čo vás znepokojuje?
- Že do škôl sa dostávajú aj učebnice vydané zahraničnými vydavateľstvami, ktoré kazia historickú pravdu. Napr. učebnica profesora Kredera, vydaná za peniaze Sorosa. Čo dobré už môžu Američania povedať mládeži o našej histórii?
Dodám, že učebnica sa rozdáva zadarmo a je v nej samá falzifikácia. Napríklad je tam otázka: „Čo je základom víťazstva Červenej armády cez Veľkú vlasteneckú vojnu?“ Jedna z navrhnutých odpovedí znie: „Zvíťazili lebo postrieľali všetkých zajatých Nemcov.“ Veď ani debil by takto v Rusku neodpovedal. Ale oni nám to podsúvajú ...
(ďalšie fakty - viď originál)

x x x

Veľa kritiky ide dnes na jednotky NKVD. Trestné prápory sú vykresľované akoby sa len vďaka nim dosiahlo víťazstvo.
- Jeden z vysokých veliteľov nedávno povedal, že sme zvíťazili lebo pri útokoch vojsk šli na špici za prieskumnými oddielmi trestné prápory. Ale veď toto je čistá lož!
Cez trestné prápory prešlo za celú vojnu 450 tisíc ľudí, pričom naša armáda mala v takmer každom období cca 7 miliónov vojakov, poddôstojníkov a dôstojníkov.

Veľa sa rozpráva o Stalinovom rozkaze „Ani krok späť“. Aká je realita a čo sú výmysly?
- Spomeňme si na chronológiu vojny. Po bitke pod Moskvou nás stíhala porážka za porážkou, naše vojská ustupovali, niekde pod nemeckým náporom, inde proste utiekli. Bez boja dokonca vzdali časť územia pri Done. Vtedy Stalin vydal rozkaz č. 227.
Tzv. „zadržovacím oddielom“ je v ňom venovaný len jeden odstavec: „... Vojenským radám armád a predovšetkým veliteľom armád ... „b“ sformovať podľa možností armády 3 – 5 dobre vyzbrojených zadržovacích oddielov (do 200 ľudí v každom), rozmiestniť ich v bezprostrednom styku s tylom nestabilných divízií a prikázať im „v prípade paniky a neorganizovaného ústupu divíznych jednotiek na mieste postrieľať panikárov, zbabelcov a bojovníkom tak pomôcť čestne splniť svoj dlh voči vlasti ...“
Ako vidíme, povinnosť zorganizovať takéto orgány mali vojenské rady a velitelia, čiže armádne štruktúry a súvislosť s NKVD sa tu nikde neuvádza.
Ďalej, „postrieľanie“ sa vyžadovalo len „v prípadoch paniky a neorganizovaného ústupu“, čiže sa vzťahovalo len na „panikárov a zbabelcov“. O pokynoch uskutočňovať hromadné popravy sa nikde nehovorilo.
Mimochodom, keď Stalin vydával tento rozkaz tak si spomenul, že práve Nemci, ako sme ich rozbili pod Moskvou a prinútili ustupovať, vytvorili špeciálne zadržovacie oddiely a trestné prápory. Takže nie Stalin ich vymyslel, ale Hitler.
Vo frontoch boli trestné prápory vytvorené len pre dôstojnícky zbor, velili im kádroví dôstojníci a nie trestanci. V armádach boli vytvorené trestné roty a tiež im velili len kádroví dôstojníci.
Nevyhnutnosť mať vo frontoch zadržovacie oddiely odpadávala sama po Stalingradskej bitke, po ktorej sme prešli do útoku. Po bitke pod Kurskom nám zostalo osem zadržovacích oddielov. Na konci vojny sme mali už len jeden trestný prápor a jeden zadržovací oddiel.
A čo Hitler? Keď sa sovietske vojská prebili do východného Pruska, do Poľska, Hitler vydal rozkaz, že nielen vojaka, ktorý zbabelo ušiel alebo chcel utiecť, zastrelili. Trestu sa nevyhla ani jeho rodina. Zavreli ju do väzenia alebo do koncentráku. Nech sa páči, porovnávajte!
Mimochodom, ešte niečo. Stalin vo svojom rozkaze napísal ešte aj toto „Neurážať ľudskú dôstojnosť ruského vojaka“. Ak sa previnil, zastreľ ho, no nenazývaj ho inak ako jeho menom.

Dajú sa skúsenosti Veľkej vlasteneckej vojny využiť aj dnes?
- Budúca vojna nebude jej opakovaním. Treba sa pripraviť na elektronickú a informačnú vojnu. Dnes nikto nechce bojovať, ale vlastniť chce každý. A keďže brať im nie je odkiaľ, zostáva tu len Sibír a Ďaleký východ kde dnes pripadajú dvaja ľudia na 1 km2. O toto sa hrá, o toto aby sme sa rozdelili. Dosiahli pád ZSSR a teraz sa usilujú o pád Ruska.
Vladimír Mikunda, výňatky z nvo.ng.ru z 30. apríla 2010
originál: http://nvo.ng.ru/realty/2010-04-30/1_yazov.html