16.2.2018 09:43:26

Aké ohrozenia a riziká čakajú USA v roku 2018 podľa tajných služieb? Jedným z nich je veľké Rusko v rozmeroch Sovietskeho zväzu

Portál rusvesna publikoval materiál Gevorga Mirzajana, venujúci sa analýze hrozieb, s ktorými sa Američania v roku 2018 stretnú. Mirzajan vychádzal z amerického dokumentu, ktorého autorom je Daniel Coats z Národnej rozviedky USA.

Američanmi publikovaný dokument má značne alarmistický charakter a naznačuje, s ktorými problémami sa Američania v roku 2018 stretnú. Podľa amerických informácii bude pre USA rok 2018 náročnejší, ako bol rok 2017. Američania sa obávajú najmä  o osudy strategickej stability vo svete.

Podľa uvedeného dokumentu je riziko vzniku konfliktu medzi veľmocami vyššie, ako kedykoľvek predtým, aj v porovnaní s obdobím Studenej vojny. Najväčší problém podľa Američanov predstavuje Severná Kórea, horúcou témou je aj možné využívanie satelitov v konflikte Iránu a Saudskej Arábie, problémom pre USA sú Rusko a Čína.

V uvedenom dokumente sa Američania obávajú najmä nátlakovej politiky Ruska po víťazstve Vladimíra Putina v ruských voľbách (marec 2018) . Američania sú presvedčení, že Rusko sa bude snažiť získať pod svoju kontrolu opätovne celé postsovietske územie. Podľa uvedeného amerického dokumentu, Rusi využijú problémy v Dohovore o raketách krátkeho a stredného doletu na to, aby do výzbroje zaradili nové rakety stredného doletu. Rusko je kategoricky proti porušovaniu Dohovoru o raketách krátkeho a stredného doletu, čo však Američanom nebráni obviňovať Rusko.

Americký doklad sa venuje aj snahe Ruska o oslabenie USA a podrývanie euroatlantickej jednoty. Preceňovať úspechy Moskvy v tejto oblasti však netreba, ruské priame aktivity v tejto oblasti sú nízke. Rusi len umne využívajú vnútropolitický boj, ktorý zúri v USA. Rusko a Čína len zbierajú plusy, ktoré sa im naskytnú kvôli čoraz silnejšiemu americkému vnútropolitickému zápasu.  Silnejú aj snahy európskych krajín dištancovať sa od politiky Washingtonu, ktorá im prináša množstvo problémov a zvýhodňuje Američanov.

Kremeľ sa ukazuje byť protivníkom, ktorý je síce podstatne slabší ako USA, veľmi šikovne však dokáže využívať problémy USA. Rusi mútia úspešne vodu v sýrskej kríze, v súvislosti so Severnou Kóreou a na Ukrajine. Američania sa obávajú kybernetických útokov Ruska na USA a na amerických partnerov, podľa americkej správy môžu Rusi úspešne viesť kybernetické útoky aj proti ukrajinskej energetickej sieti a úspešne využívajú všetky problémy Ukrajiny na posilňovanie ruských pozícii.

Ruské kybernetické útoky predstavujú podľa dokumentu  veľké nebezpečenstvo pre záujmy USA. Sú totiž relatívne málo riskantné, nevyžadujú veľké zdroje prostriedky a môžu priniesť zaujímavé zisky. Vďaka týmto kybernetickým útokom útokom Rusko môže získať dôležité informácie, ktoré môže posunúť iným krajinám, ovplyvňovať mnohé ekonomické a politické procesy, či zvyšovať svoj vplyv na obyvateľstvo. V roku 2018 Američania očakávajú rast množstva kybernetických útokov.

Američania tvrdia, že Rusi budú zvyšovať v rámci hybridnej vojny “fake informácie”, čím Američania označujú všetky kritické informácie, ktoré sa im nehodia. Rusko zvýši svoje aktivity v stimulácii zvyšovania protiamerických nálad, Rusi budú podľa USA podrývať “základné princípy demokracie”, pričom najvýraznejšie sa bude aktivizovať v ukrajinskej oblasti a v bývalých postsovietskych republikách, kde sa Rusi budú snažiť zabrániť eurointegrácii Ukrajiny a postsovietskych republík. Rusi budú podľa Američanov podporovať aj vnútropolitický zápas v USA.

Američania však nevysvetľujú dôvody, prečo by tak Rusko malo robiť. Vnútropolitický zápas v USA Rusko totiž  nemá ako ovplyvniť, vendeta v rámci amerických politických elít si úspešne žije vlastným životom, podrývať demokraciu na Ukrajine, kde sa otvorene promenádujú neonacisti ozaj netreba a čo sa týka procesu eurointegrácie Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska, proces sa dostáva do slepej uličky. Európa sa bráni americkému diktátu a veľmi nechce prijať do svojich radov občianskou vojnou zmietanú Ukrajinu, Ukrajina predstavuje bezpečnostnú a ekonomickú hrozbu pre celú EÚ.

Americký doklad sa pochmúrne vyjadruje aj o protiruských sankciách. Ukázalo sa, že protiruské sankcie neoslabili ruskú politiku v Sýrii alebo na Ukrajine, Rusko sa s protiruskými sankciami vyrovnalo a ruská ekonomika stojí pevne na svojich nohách, čo umožňuje Rusku úspešne viesť akcie na Blízkom východe a na Ukrajine. Pred Američanmi momentálne existujú len dve cesty – alebo ešte viac posilňovať sankcie, ktorým Rusko odoláva, alebo sa vzdať politiky sankcií. Pritom protiruské sankcie sú jedným z hlavných dôvodov, ktoré vnášajú rozkol medzi USA a EÚ, pretože sankciami trpia partneri USA, ktorým sa Američania ani len nesnažia kompenzovať vzniknuté škody, sankcie sú výhodné len pre Američanov.

V uvedenom doklade sú aj informácie o slabých miestach Ruska v roku 2018. Američania priznávajú, že otázka pádu Asada je už neaktuálna, tvrdia však, že sa zvyšujú rozpory medzi Ruskom a Asadom, pretože Asad odmietol viaceré návrhy Ruska na reguláciu sýrskej krízy, pretože sa obáva, že ho kroky Moskvy oslabia. Práve v čoraz častejších príznakoch nedorozumení medzi Moskvou a Damaskom vidia Američania možnosť, ako oslabiť ruský vplyv na Blízkom východe. Rusko chápe, že jeho politika na Blízkom východe závisí od riešenia vnútrosýrskych problémov. Sýria je nástupným priestorom Ruska na Blízkom východe, v Sýrii však majú svoje záujmy aj Turci a Irán, čo Rusko musí akceptovať. Američania sa budú snažiť preto vniesť rozkol do vzťahov v rámci triumvirátu Moskva – Teherán – Ankara a využívať zvyšujúce sa napätie medzi Moskvou a Damaskom.

Čo sa týka Ukrajiny, podľa Američanov bude Kyjev kategoricky vystupovať proti všetkým ústupkom voči Moskve, no nedokáže uplatniť svoj vplyv na východné oblasti, ktoré sú pod kontrolou separatistov. Na Ukrajine bude pokračovať proces destabilizácie, výraznejšie zmeny existujúceho status quo v riešení ukrajinského problému však Američania v roku 2018 neočakávajú.

HSP, 16. 2. 2018, rusvesna