23.5.2020 13:45:53

„Ak jazdíte na mŕtvom koňovi, najlepšou stratégiou je zosadnúť z neho“, hovorí bývalý vicepremiér Anatolij Čubajs

Na snímke jedna z najkontroverznejších postáv neutešených 90. rokov (v Rusku)
Na snímke jedna z najkontroverznejších postáv neutešených 90. rokov (v Rusku)
(foto: Archív HSP)


Podľa Anatolija Čubajsa, generálneho riaditeľa technologickej spoločnosti Rusnano a bývalého podpredsedu vlády za prezidenta Borisa Jeľcina, je čas, aby  Rusko  znížilo svoju závislosť od cien ropy, uviedol portál RT. (HSP)V rozhovore Čubajs vysvetlil, že Rusko je veľmi závislé od cien ropy a svoje národné účty založilo na miere, ktorá sa nemusí dosiahnuť.

„Pozrite sa na akékoľvek predpovede cien ropy. Dokonca aj na najväčších optimistov. Koľko hovoria? 40 dolárov za barel? Tohtoročný rozpočet  počíta s 42,5 dolárov za barel. Ak sa spoliehame na tento typ hospodárskej štruktúry, predstavuje to pre krajinu strategické riziko,“ uviedol bývalý podpredseda vlády.

Čubajs verí, že krajina musí prestať byť závislá od „čierneho zlata“ a musí sa pohybovať po inej ekonomickej ceste.

„Jeden slávny kovboj, raz povedal: Keď zistíte, že jazdíte na mŕtvom koni, najlepšou stratégiou je zosadnúť z neho,“ uviedol Čubajs a vysvetlil, že „to neznamená, že by sa malo uzavrieť ropné pole na západnom Sibíri, avšak čím skôr sa od tejto cesty odkloníme, tým rýchlejšie odstránime tieto strategické riziká na vnútroštátnej úrovni.“

Čubajs, ktorý bol v deväťdesiatych rokoch známym obhajcom trhovej ekonomiky a privatizácie, je pre mnohých nenávidenou osobou zodpovednou za ekonomické problémy a predaj krajiny oligarchom.

V marci šéf ruskej Účtovnej komory Alexej Kudrin vysvetlil, že s ropou 35 dolárov za barel a hodnotou rubľa, ktorá zostane na 72 dolároch, by ruský rozpočet stratil približne tri bilióny rubľov (41 miliárd dolárov). 18. mája cena ruskej ropy Ural vzrástla prvýkrát od polovice marca nad 30 dolárov za barel a v súčasnosti sa obchoduje na úrovni 33 dolárov.

HSP