13.8.2020 09:01:56

Ak by Dukovany dobudovali Rusi, mohlo by to podľa Pompea podkopať suverenitu ČR

Šéf diplomacie USA na tlačovke s premiérom Česka (zľava)
Šéf diplomacie USA na tlačovke s premiérom Česka (zľava)
(foto: TASR/AP-Petr David Josek)


Keby malo Rusko zásadnejší vplyv na dostavbu jadrovej elektrárne Dukovany, mohlo by to podľa šéfa diplomacie USA podkopať suverenitu Českej republiky. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, ktorý navštívil ČR, to povedal po schôdzke s predsedom českej vlády Andrejom Babišom. Informuje o tom portál ihned.cz. (HSP)„Je tu teraz veľká príležitosť, ako zaistiť energetickú bezpečnosť pre Česko. Či už ide o jadro alebo plyn. Sme tu, aby sme vám asistovali. Nakoniec si zvolíte vy, akú si vyberiete energetiku. Nech si vyberiete akúkoľvek cestu, musí však byť dlhodobo udržateľná a podľa toho by ste si mali zvoliť partnerov,“ citoval portál ihned.cz Pompea, ktorý podľa neho do Prahy okrem iného prišiel lobovať za americkú spoločnosť Westinghouse, ktorá je jedným zo záujemcov u zákazku na stavbu nového bloku elektrárne Dukovany.

„Zhodli sme sa, že Rusko sa snaží zničiť naše demokracie a rozbiť našu západnú alianciu,“ povedal ďalej Pompeo. Česká republika si však podľa Pompea vždy vyberie správne, keď sa rozhoduje medzi autoritárstvom a demokraciou.


Pozn. red. SRS: Počas dvojdňovej návštevy Českej republiky Pompeo neustále verbálne napádal Ruskú federáciu i Čínsku ľudovú republiku a blúznil o americkej demokracii. To si snáď môže dovoliť regionálny politik rangu Pavlíka Novotného, no hlava diplomacie USA by sa mala vyjadrovať inak, ak má skutočný záujem o zlepšenie vzťahov medzi dotyčnými veľmocami. Na potvrdenie týchto slov si prečítajte včerajšie výroky Pompea pri príhovore k Senátu Parlamentu ČR. (Ak si chceš prečítať článok agentúry Sputnik, klikni sem).

SITA/HSP