04.8.2012 10:55:06

Aj my sme sa zvítali so Sergejom Mironovom

V stredu 4. mája 2011 sa niekoľko našich členov stretlo s predsedom Rady federácie RF Sergejom Mironovom. Najskôr pri položení kytíc kvetov na pamätníku Slavín a v poobedňajších hodinách v priestoroch ruského kultúrneho centra.
Neviem čo S. Mironov očakával od stretnutia so svojimi bývalými i súčasnými rodákmi, no na jeho adresu sa vzniesla spŕška požiadaviek, námetov i drobných sťažností. Na niektoré reagoval okamžite, na iné prisľúbil neskôr. Zaviazal sa, že každému odpovie a verejne oznámil svoju mailovú adresu, na ktorú prosil niektoré otázky preposlať. Prítomných ubezpečil, že doposiaľ si všetku mailovú poštu číta iba sám, a že rovnako iba sám na ňu aj odpovedá.
Čo na Slovensku žijúcich Rusov zaujímalo? Tí sa svojho hosťa usilovali predovšetkým presvedčiť, že Slovensko nie je len taká nejaká krajina. Že je to štát s priateľsky nakloneným obyvateľstvom, ktorý si zasluhuje ešte viac celkovej pozornosti z ruskej strany. Navyše, že Slovensko môže Rusku významne pomôcť. Napr., že mu môže dodávať ozaj špičkové technológie (nahradili by vraj tie, ktoré sa zatiaľ špičkovo iba tvária), že mu môže odovzdať skúsenosti ako sa dá vyriešiť bytová otázka...
Viacerých diskutérov trápi problém takmer nulovej dostupnosti ruských kníh, čoraz jasnejšej hrozby (vďaka digitalizácii tv signálu) straty prístupu k základným ruským televíznym kanálom...
Naša kolegyňa Larisa Plechanova upozornila na veľmi aktuálny problém ruských detí. Ide o to, že každoročne prichádza na dlhodobejší pobyt na Slovensko množstvo rodín s ešte malými deťmi a tak vzniká otázka otázok: Kde tieto deti učiť a v akej reči?
Ešte v roku 1953 vraj bolo na Slovensku 313 ruských škôl (od materských škôlok do pedagogickej fakulty), no práve v onom 1953-om boli zatvorené. Hoci ešte v roku 1950 sa v nich učilo 34 tisíc žiakov a študentov.
Dnešná situácia znie: Slovensko nemá ani jednu ruskú školu. Ruské deti začínajú cestovať do Viedne, do školy pri ruskom veľvyslanectve, čo však nie je riešením podstaty problému.
Ako to dopadne? Pán Mironov si slová našej kolegyne poznamenal, že témou sa začne zaoberať. Larisa Plechanova, inak matka štyroch detí, je napriek tomu pesimistická. Prečo? Lebo „ide o tému, ktorá nevyvoláva prílišný politický záujem. V politických kruhoch sa radšej rozprávajú o veľkom biznise a nie o malých deťoch“, skonštatovala.
Vladimír Mikunda

Mironov_na_Slavne.JPG Mironov_na_Slavne.JPGMironov_na_Slavne.JPG