17.4.2016 00:34:03

Admirál USA: Pentagon je vystrašený z prevahy ruských ponoriek

 

Ruské ponorky sú lepšie vybavené a prekonávajú krížniky USA a štátov NATO, čo znepokojuje Pentagon, vyhlásil CNN veliteľ námorníctva USA v Európe a Afrike admirál Mark Ferguson.

 

„Na NATO sa nazerá ako na hrozbu pre Rusko. Po skončení studenej vojny oni nazerajú na rozšírenie Severoatlantickej aliancie na východ, bližšie k Rusku, ako skutočnú hrozbu pre Rusko“, povedal.

Zhodnotil, že súčasné ruské ponorky sú lepšie vyzbrojené, sú pripravené na dlhšie pochody a ťažšie sa dajú odhaliť. „Tieto krížniky sú omnoho tichšie. Vidíme, že Rusi majú omnoho modernejšiu výzbroj, vrátane rakiet, ktoré sú schopné ničiť ciele na pevnine z diaľky. Vidíme tiež, že úroveň ich prípravy sa zvyšuje...“, poznamenal Ferguson.

USA dnes disponujú 53 ponorkami, na konci 2020-tych rokov ich bude mať 41. „Dnes už nie sme schopní vysledovať premiestňovanie ruských ponoriek. Naše útočné sú lepšie, no nie oveľa. Ruské krížniky sú hrozbou existencie skupinám lietadlových lodí USA“, zopakoval už dávnejšie vyslovený názor admirála v zálohe Jamesa Stavridisa.

Podľa vz.ru, 16. 4. 2016