26.9.2018 14:43:47

Abe povedal, čo dá Mierová dohoda s Ruskom

Podpísanie Mierovej zmluvy medzi Japoskom a Ruskom zabezpečí pevnú základňu pre mier v severovýchodnej Ázii, vyhlásil japonský premiér Šinzó Abe počas VZ OSN.

„Spolu s prezidentom Ruska Putinom sa pokúšame posunúť z miesta problém, ktorý sa považoval za neriešiteľný 70 rokov. Na začiatku septembra sme sa stretli vo Vladivostoku. Je to naše 22. stretnutie. Čoskoro sa stretneme opäť. Musíme vyriešiť územný problém, ktorý existuje medzi našimi štátmi a uzavrieť Mierovú zmluvu medzi Ruskom a Japonskom,“ povedal.

Vzťahy Ruska a Japonska

Dialóg Ruska a Japonska je dlhé roky omračovaný neexistenciou Mierovej zmluvy. Japonsko si robí nároky na ostrovy Kunašir, Šikotan, Iturup a Habomai, pričom sa odvoláva na dvojstranný traktát o obchode a hraniciach z roku 1855. Navrátenie mu ostrovov Tokio považuje za podmienku na podpis Mierovej zmluvy s Ruskom, ktorá nebola podpísaná od konca 2. sv. vojny.

V roku 1956 ZSSR a Japonsko prijali spoločnú deklaráciu, v ktorej Moskva súhlasila s posúdením možnosti odovzdania ostrovov Habomai a Šikotan po podpise Mierovej zmluvy. O osude ostrovov Kunašir a Iturup sa nezmieňovalo.

ZSSR rátal s tým, že dokument bude bodkou v spore, pre Japonsko však bol len čiastkou riešenia problému. Ďalšie rozhovory nič nevyriešili.

Postoj Ruska je založený na tom, že Južné Kurily vošli do zostavy ZSSR na základe výsledkov 2. sv. vojny a ruská suverenita nad nimi, ktorá je preukázateľná aj medzinárodnými právnymi dokumentmi, nie je spochybniteľná.

V polovici septembra 2018 V. Putin navrhol Japonsku podpísať Mierovú zmluvu bez akýchkoľvek podmienok a vyjadriť v nej želanie Moskvy a Tokia vyriešiť otázku územného sporu.

Šinzó Abe narazil po návrate do vlasti na tvrdú kritiku kvôli tomu, že neoponoval V. Putinovi, ktorého návrh je v protiklade s oficiálnym postojom Tokia.        

Podľa ria.ru, 26. 9. 2018