04.8.2012 10:55:06

„Dvanásty ruský agent“

Búrlivé zatýkanie desiatich ľudí (jeden ušiel) obvinených zo špionáže pre Rusko a hlavne jeho interpretácia pripomínajúca obdobie studenej vojny sa obrátilo aj proti prezidentovi Barakovi Obamovi. Kritici sa ho snažia obviniť z nesprávneho kurzu zahraničnej politiky usilujúceho sa o zblíženie s Ruskom a odchod od dovtedajšieho spôsobu silového riešenia medzinárodných vzťahov.
- Ruská špionáž – to je úder po „perezagruzke“ Obamy s Ruskom, - predpokladá vplyvný expert rusko-amerických vzťahov A. Kohen z Heritage Foundation.
- Moskva a Washington robia všetko pre to aby bez narušenia zachovali politiku „perezagruzky“ prezidenta Obamu vo vzťahoch s Ruskom – politiku, oslavujúcu tento jeho zahraničnopolitický úspech. Avšak po zatknutí 10 z 11-tich predpokladaných ruských špiónov sa „perezagruzka“ vyníma ošumelo, píše v novinách Christian Science Monitor.
Oficiálne vyhlásenia Washingtonu a Moskvy, že odhalenie ruskej „špiónážnej siete“ nepodkope vzťahy dvoch krajín, sú pôvodom na ešte silnejšiu kritiku prezidenta USA.
- Vyzerá to tak, že Moskva sa s nami zahráva ... Alebo sa zahráva s Obamom“, - predpokladá televízia FOX, šíriteľ konzervatívnych myšlienok. V tejto tv zaznievajú výzvy na „tvrdú odpoveď“ Rusku. Na jej internetovom fóre prebieha veľmi horúca kritika prezidenta nielen kvôli tomuto škandálu, ale aj kvôli „slabej“ reakcii Bieleho domu. Návštevníci internetu neraz Obamu nazývajú 12-tym „priateľom Moskvy“.
- Samotný Obama je v hlbokom utajení pôsobiaci agent komunistických režimov č. 1, znie typická reakcia republikánskych chatov.
Izvestia.ru 5. júl 2010 (krátené –vmi-)