04.8.2012 10:55:06

„August. Ôsmeho“

Ruský prezident D. Medvedev si spolu s veteránmi operácie na prinútenie Gruzínska k mieru pozrel film „August. Ôsmeho“ (o bojoch za oslobodenie Južného Osetska) a vyjadril sa k jeho úrovni.
„Absolútne súhlasím s tu prítomnými dôstojníkmi, že si treba zachovať pamiatku na tie dni...“ a dodal, že dôležité tiež je aby film o týchto udalostiach hovoril pravdu. „Veľa tárali, aj v zahraničných médiách, že Rusko prepadlo bezbranný štát. Aj v čase keď naša armáda v podstate zachraňovala ľudí, deti a starcov. No pravda sa musí vedieť sama obrániť. Som absolútne presvedčený, že z pohľadu histórie budú všetky momenty správne vytriedené a budú k nim nájdené aj presné formulácie.“
Čo sa týka videnia udalostí gruzínskym vedením, „my vieme, kto je agresor a kto toho 8. augusta zaútočil. Dnes to vedia všetci! Niektorí to len verejne nepriznávajú, iní mlčia a niektorí aj klamú. Preto je dôležitou misiou tohto filmu aj poukazovanie na pravdu filmovou rečou... Podľa mňa sa to podarilo!“, zdôraznil D. Medvedev.
V ďalšom ruský prezident zložil autorom filmu poklonu, lebo ich dielo vraj nevyvoláva zlosť na Gruzíncov. „Táto téma je pre film nepodstatná, tu nejde o gruzínsky národ, vinní sú jeho predstavitelia.“ Oni prijali vtedajšie rozhodnutia, ktoré prinútili druhú stranu povstať so zbraňou v ruke.
Ruský prezident sa nesmierne oduševnil dojmom, aký na diváka zanechávajú ruské ozbrojené sily. „Tak je to správne. Po prvé, preto, lebo naozaj máme silné ozbrojené sily a po druhé, lebo táto vojenská operácia bola úspešná a krátka“, - povedal a na príklade holywoodského stvárňovania americkej armády zdôraznil, že „tiež musíme vytvárať filmové príklady, ktoré budú prebúdzať pocity, ako hrdosť na svoju armádu. Niet sa za čo hanbiť. Veď toľko rôznych pomyjí sme v rôznych obdobiach povylievali, pričom aj na správne záležitosti. Niekedy sme valcom jazdili aj po svätom. Preto je veľmi dôležité, že v tomto filme je všetko dôstojné a zodpovedajúce historickej pravde“, - poznamenal Medvedev a neodpustil si aj politické stanovisko.
Film je aj demonštráciou možností Ruska. „Nech tí, ktorí sa nachádzajú vo vedení niektorých štátov chápu, že ak ešte raz strčia prsty do ohňa, odpoveď bude rovnaká. A nech by akokoľvek špekulovali, v žiadnom prípade nemajú nijaké perspektívy. Hlavnú porážku svojho života už utrpeli a preto v historickej pamäti, vrátane pamäti gruzínskeho národa, zostanú ako ľudia, ktorí doviedli svoju krajinu do tragédie.“
K filmu sa vyjadrovali aj vojaci a naozaj zaujímavým bol názor podplukovníka Vladimíra Selivestrova. Cenné vraj je, že aj „naše manželky sa konečne dozvedia, čím sa to vlastne zaoberáme“.
Vladimír Mikunda podľa vzgljad.ru z 23. februára 2012