04.8.2012 10:55:06

5 príčin úniku kapitálu z Ruska

Napriek zdanlivej príťažlivosti ruského trhu kapitál z krajiny odteká. Na prvý pohľad to môže byť štandardným príznakom nedôvery k svojmu právnemu prostrediu, myslí si bývalý šéf ministerstva financií Michail Zadornov a súčasný šéf banky VTB24.
Experti však pomenúvajú aj iné dôvody: rozčarovanie prezidentstvom D. Medvedeva, politická neurčitosť, rastúca korupcia, riziká podnikateľských strát a mimoriadne vysoké úroky úverov.
„Únik kapitálu pri súčasných cenách ropy znamená, že podnikatelia nie celkom dôverujú ruskému súdnemu systému a že vlastníci aktív potrebujú štátnu ochranu vlastníckych práv“, - vyhlásil Zadornov počas Petrohradského ekonomického fóra.
„Podnikatelia potrebujú: vlastnícke práva a štátnu ochranu týchto práv – od prostých 15 árov, od bytu, od maličkej firmy po vlastníctvo obrovských spoločností“, - povedal bankár a dodal, že pri tom je úplne jedno či sa jedná o majetok cudzincov alebo domácich.
Zadornov upozornil na predpovede, podľa ktorých bude budúcoročná cena ropy na úrovni 120 – 130 USD za barel. Či to však zmení pre Rusko situáciu pozitívne nie je jasné.
Nedávno zástupca guvernéra centrálnej banky Alexej Uľukajev oznámil, že tohtoročný únik kapitálu by sa mal udržať na úrovni 35 mld. USD. Minister financií predpokladá, že únik môže byť aj nižší, na úrovni 30 – 35 mld. USD (kvôli momentálne badateľnému trendu znižovania objemov odchádzajúceho kapitálu). Kudrin v sobotu v Petrohrade zdôraznil, že viditeľnejšie bude tento trend badať v druhom polroku.
Názory expertov sú však protichodné. Okrem korupcie veľakrát uvádzajú aj čisto finančnú príčinu úniku – na Západe majú podnikatelia možnosť získať omnoho výhodnejšie podmienky na prácu. Napríklad v Nemecku sa dajú rozvojové úvery získať pod 4 percentá, v USA – 5,6 %, v Japonsku – 6,2 %, pričom v Rusku je to od 15 percent vyššie. Z tohto pohľadu sa vraj celkové sumy úniku, ako ich uvádzajú činitelia, zdajú až príliš znížené. Reálne sa vraj z krajiny vyváža „x“ násobne viac peňazí.
Analyzujúc a zhrnúc dôvody ruských expertov základným dôvodom úniku kapitálu je podľa mnohých stále rastúca korupcia a byrokracia. (Získať možnosť zaklopať na tie správne dvere je vraj dnes desaťnásobne drahšia ako v minulosti, nesmierne zdražela aj úradnícka nadstavba úradov, ktorá má v náplni práce ekonomickú "pomoc" podnikateľom...).
Nie všetci však súhlasia, že korupcia a byrokracia sú najväčšími dôvodmi úniku kapitálu. Problémom je, že v ruskom podnikateľskom prostredí vraj neustále vládne pocit neurčitosti, nemožnosti niečo predvídať. Podnikatelia stavajú politické riziká svojho pôsobenia preto tak vysoko lebo každé voľby sú potenciálnou hrozbou na zmenu pravidiel hry.
Pozitívom však je, že ruský trh je čoraz menej príťažlivý pre špekulantov.
Samozrejme, že experti poukazujú aj na iné dôležité dôvody úniku kapitálu: rozčarovanie z nedostatočnej úspešnosti, nesplnené nádeje spojené s prezidentstvom D. Medvedeva...
Ešte do začiatku krízy vraj ruskí podnikatelia nazerali na možnosti svojho biznisu a aj na celkové podnikanie v Rusku naozaj optimisticky. Dnešok je už iný: medzi podnikateľmi panuje pesimizmus a negatívne predpovede.
Podľa ng.ru, 20. jún 2011