04.8.2012 10:55:06

2012 je rokom ruskej histórie

Ruský prezident D. Medvedev podpísal výnos, na základe ktorého sa rok 2012 v Rusku stáva Rokom ruskej histórie. Podľa kremeľskej tlačovej služby projekt sa realizuje „s cieľom pripútania záujmu spoločnosti k ruskej histórii a úlohe Ruska vo svetovom historickom procese“.
Pripomeňme, že D. Medvedev venuje veľkú pozornosť nielen samotnej histórii, no aj jej ochrane pred falzifikáciami. Veď ešte v roku 2009 podpísal výnos, ktorým sa vytvorila komisia na činnosť proti pokusom falšovania histórie poškodzujúcim ruské záujmy.
Hlava štátu vtedy zopakoval zaujímavú vetu, že história nič neučí, ona len trestá za neznalosť svojich lekcií. „Preto je veľmi dôležité o históriu sa nielen zaujímať, ale ju aj poznať“, - povedal a doplnil, že „všetci sme povinní zachovať historickú pamäť“.
Podľa slov prezidenta Akadémie geopolitických vied, bývalého náčelníka hlavnej správy medzinárodnej vojenskej spolupráce Ministerstva obrany RF generálplukovníka Leonida Ivašova, falzifikácia histórie sa dnes stala súčasťou geopolitického boja. „Treba si uvedomiť, že pokusy falšovať históriu nie sú ojedinelými vyhláseniami niektorých politických režimistov, ale sú širokospektrálnou politikou skupiny štátov voči Rusku“, - vyhlásil.
Dni.ru, 9. január 2011