04.8.2012 10:55:06

13. úder Palcátom bol úspešný

Dnešná trinásta skúška ruskej medzikontinentálnej rakety Bulava (po slovensky Palcát) bola úspešná. Raketa bola vypálená v Bielom mori z ponorky Dmitrij Donský a všetky jej bojové hlavice zasiahli vytýčené ciele na polygóne Kura na Kamčatke.
Z doterajších 12 skúšok bolo úspešných len päť. Posledná sa uskutočnila 9. decembra 2009. Dôvodom jej neúspechu bol neoddelenie sa tretieho stupňa rakety.
x x x
Medzikontinentálna balistická raketa Bulava je predurčená pre ponorkové loďstvo. Má označenie R30 3M30 Bulava-30 (v klasifikácii NATO SS-NX-30). Maximálna dĺžka doletu 8 tisíc km.
Bulava je najnovšou raketou ponorkového loďstva s pohonom prvých dvoch stupňov na tvrdé a tretieho na tekuté palivo. Takýto typ pohonnej jednotky rakete umožní dosiahnuť nevyhnutnú rýchlosť v záverečnej fáze letu v etape oddeľovania sa jednotlivých hlavíc.
Raketa Bulava bola konštruovaná pre nový tup ponoriek projektu 955 „Borej“ (podľa Boreasa, boha severného vetra, resp. podľa staršieho zmyslu severo-východný vietor) atómových ponoriek Jurij Dolgorukij, Alexander Nevský a Vladimír Monomach. Do roku 2015 by malo mať ruské vojenské námorníctvo 8 ponoriek tejto triedy.
Podľa vzgljad.ru 7. október 2010